Történelmi dokumentumok, kéziratok, érdekességek

Tételek száma: 39

1613 Antonio Tempesta (1555-1630) firenzei rézmetsző, festő 24 db rézmetszete az ószövetségi csaták sorozatból, Nicolaus Van Aelst (1526-1613) Rómában működött flamand rézmetsző, kiadó kiadásában, Róma elöljáróinak engedélyével, II. Cosimo de Medici (1590-1621) toszkán nagyhercegnek ajánlva. Mario Foresi (1850-1932) elbai származású olasz könyvgyűjtő, művész és író ex librisével, az utolsó oldalon mottójával. Kicsit laza, kopott, díszes gerincű félbőr kötésű mappában, a lapok foltosak, a 16. számú rézmetszet, illetve feltehetőleg a címlap hiányzik, egyébként jó állapotban. / 1613 24 copper etchings of the Fiorentine engraver and painter Antonio Tempesta (1555-1630) from the series of the battles of the Old Testament, published, with the consent of the magistrate of Rome, by the Flemish engraver and publisher Nicolaus Van Aelst (1526-1613) flourished in Rome, dedicated to Cosimo II de Medici (1590-1621), Grand Duke of Tuscany. With the ex libris of the Elbanese Italian bibliophile, artist and writer Mario Foresi (1850-1932), also with his motto at the last page. In a bit loosen and worn out album of half leather biding with richly ornated spine, the pages are stained, the etching No. 16. and probably the title page are missing, otherwise in good condition.
11207.

1613 Antonio Tempesta (1555-1630) firenzei rézmetsző, festő 24 db rézmetszete az ószövetségi csaták sorozatból, Nicolaus Van Aelst (1526-1613) Rómában működött flamand rézmetsző, kiadó kiadásában, Róma elöljáróinak engedélyével, II. Cosimo de' Medici (1590-1621) toszkán nagyhercegnek ajánlva. Mario Foresi (1850-1932) elbai származású olasz könyvgyűjtő, művész és író ex librisével, az utolsó oldalon mottójával. Kicsit laza, kopott, díszes gerincű félbőr kötésű mappában, a lapok foltosak, a 16. számú rézmetszet, illetve feltehetőleg a címlap hiányzik, egyébként jó állapotban. /

1613 24 copper etchings of the Fiorentine engraver and painter Antonio Tempesta (1555-1630) from the series of the battles of the Old Testament, published, with the consent of the magistrate of Rome, by the Flemish engraver and publisher Nicolaus Van Aelst (1526-1613) flourished in Rome, dedicated to Cosimo II de' Medici (1590-1621), Grand Duke of Tuscany. With the ex libris of the Elbanese Italian bibliophile, artist and writer Mario Foresi (1850-1932), also with his motto at the last page. In a bit loosen and worn out album of half leather biding with richly ornated spine, the pages are stained, the etching No. 16. and probably the title page are missing, otherwise in good condition.

Kikiáltási ár:
50 000 Ft
135,14
147,06
1758 Szakolca, Flores caeremoniarum et controversiarum Catholicarum seu ponderosae rationes ob quas caeremoniae sacrae et articuli fidei contra haereticos constituti sunt in ecclesia Romano Catholica (A katolikus szertartások és hitvédelmek virágai, avagy súlyos érvek, amelyeken az eretnekek elleni szent szertartások és hittételek alapulnak a római katolikus egyházban). Baltazár Henrik, a szakolcai Fájdalmas Szűzanya szalvatoriánus ferences konvent szerzetesének latin nyelven írt, erőteljes jezsuita hatásról tanúskodó, egyedi, nyomtatásban meg nem jelent kéziratos hittudományi munkája. A kötet végén két gyakorlati útmutatóval gyóntatók számára (instructio practica confessariorum) német, illetve szláv nyelvű részekkel. Összesen 67 folio, némelyik enyhén foltos, de nagyrészt jó állapotban. Kicsit laza, sérült gerincű félbőr kötésben, az első három lap részben elválik, egyébként jó állapotban. / 1758 Szakolca/Skalica/Skalitz, Flores caeremoniarum et controversiarum Catholicarum seu ponderosae rationes ob quas caeremoniae sacrae et articuli fidei contra haereticos constituti sunt in ecclesia Romano Catholica (The flowers of the Catholic ceremonies and apologetics, or ponderous arguments upon which the sacred ceremonies and the articles of the faith are based in the Roman Catholic Church). A handwritten, unique, unpublished apologetic work of Balthasar Henry, a friar ot the Dolorous Mother convent of the Salvatorians of Skalica, with evidences of strong Jesuit influence. With two practical gudies for the confessors (instructio practica confessariorum) at the end of the volume, partly in German and Slavic, regarding the mixed German-Czech-Slovak ethnicity of Skalica. 67 folios in total, some of them slightly stained but mostly in good condition. In a bit loose half leather binding, with damaged spine, the first three pages partly get off, otherwise in good condition.
11208.

1758 Szakolca, Flores caeremoniarum et controversiarum Catholicarum seu ponderosae rationes ob quas caeremoniae sacrae et articuli fidei contra haereticos constituti sunt in ecclesia Romano Catholica (A katolikus szertartások és hitvédelmek virágai, avagy súlyos érvek, amelyeken az eretnekek elleni szent szertartások és hittételek alapulnak a római katolikus egyházban). Baltazár Henrik, a szakolcai Fájdalmas Szűzanya szalvatoriánus ferences konvent szerzetesének latin nyelven írt, erőteljes jezsuita hatásról tanúskodó, egyedi, nyomtatásban meg nem jelent kéziratos hittudományi munkája. A kötet végén két gyakorlati útmutatóval gyóntatók számára (instructio practica confessariorum) német, illetve szláv nyelvű részekkel. Összesen 67 folio, némelyik enyhén foltos, de nagyrészt jó állapotban. Kicsit laza, sérült gerincű félbőr kötésben, az első három lap részben elválik, egyébként jó állapotban. /

1758 Szakolca/Skalica/Skalitz, Flores caeremoniarum et controversiarum Catholicarum seu ponderosae rationes ob quas caeremoniae sacrae et articuli fidei contra haereticos constituti sunt in ecclesia Romano Catholica (The flowers of the Catholic ceremonies and apologetics, or ponderous arguments upon which the sacred ceremonies and the articles of the faith are based in the Roman Catholic Church). A handwritten, unique, unpublished apologetic work of Balthasar Henry, a friar ot the Dolorous Mother convent of the Salvatorians of Skalica, with evidences of strong Jesuit influence. With two "practical gudies" for the confessors (instructio practica confessariorum) at the end of the volume, partly in German and Slavic, regarding the mixed German-Czech-Slovak ethnicity of Skalica. 67 folios in total, some of them slightly stained but mostly in good condition. In a bit loose half leather binding, with damaged spine, the first three pages partly get off, otherwise in good condition.

Kikiáltási ár:
20 000 Ft
54,05
58,82
cca 1830-1860 Vegyes színháztörténeti tétel, benne különféle okmányok: törlési engedély, adásvételi szerződés, levelek, borítékok, munkáltatói szerződés, végzések, számla, jegyzőkönyvi kivonat, kötelezvény, stb., többnyire magyar, részben latin nyelven, nagyrészt ismert 19. századi színészekre vonatkozóan, pl. Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező; Udvarhelyi Sándor (1815-1885) színész, énekes és felesége, Udvarhelyiné Novák Terézia (?-?) színésznő; Szerdahelyi József (1804-1851) színész, operaénekes; Szentpétery Zsigmond (1798-1858) színész, rendező; Szilágyi Pál (1793-1874) énekes, színész, stb., összesen 25 db, több közülük jó állapotú rányomott viaszpecsétekkel / cca 1830-1860 Various documents from the history of theatre: sales contract, labour contract, bills, letters, envelopes, recognizances, etc., most of them in Hungarian, some of them in Latin, from renown 19th century Hungarian actors and actresses, e. g. Miklós Udvarhelyi (1790-1864) actor, singer, director; Sándor Udvarhelyi (1815-1885) actor, singer and his wife, actress Terézia Udvarhelyiné Novák (?-?); József Szerdahelyi (1804-1851) actor and operatic singer; Zsigmond Szentpétery (1798-1858) actor, director; Pál Szilágyi (1793-1874) singer, actor, etc., 25 documents in total, some of them with wax seals on them, in good condition
11209.

cca 1830-1860 Vegyes színháztörténeti tétel, benne különféle okmányok: törlési engedély, adásvételi szerződés, levelek, borítékok, munkáltatói szerződés, végzések, számla, jegyzőkönyvi kivonat, kötelezvény, stb., többnyire magyar, részben latin nyelven, nagyrészt ismert 19. századi színészekre vonatkozóan, pl. Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező; Udvarhelyi Sándor (1815-1885) színész, énekes és felesége, Udvarhelyiné Novák Terézia (?-?) színésznő; Szerdahelyi József (1804-1851) színész, operaénekes; Szentpétery Zsigmond (1798-1858) színész, rendező; Szilágyi Pál (1793-1874) énekes, színész, stb., összesen 25 db, több közülük jó állapotú rányomott viaszpecsétekkel /

cca 1830-1860 Various documents from the history of theatre: sales contract, labour contract, bills, letters, envelopes, recognizances, etc., most of them in Hungarian, some of them in Latin, from renown 19th century Hungarian actors and actresses, e. g. Miklós Udvarhelyi (1790-1864) actor, singer, director; Sándor Udvarhelyi (1815-1885) actor, singer and his wife, actress Terézia Udvarhelyiné Novák (?-?); József Szerdahelyi (1804-1851) actor and operatic singer; Zsigmond Szentpétery (1798-1858) actor, director; Pál Szilágyi (1793-1874) singer, actor, etc., 25 documents in total, some of them with wax seals on them, in good condition

Kikiáltási ár:
20 000 Ft
54,05
58,82
1835 Fiatal, korábban Kassán és Kolozsvárott működött, Budára szerződött színészek, kardalénekesek és -énekesnők kérvénye az iratban meg nem nevezett igazgatók, nagy valószínűséggel Döbrentei Gábor (1785-1851) költő, királyi tanácsos és Fáy András (1786-1864) író, politikus, ekkoriban a budai Várszínház igazgatói részére, alkalmaztatásuk valamint A fogoly című darab előadása tárgyában, a fiatal Egressy Béni (1814-1851) zeneszerző színész (akinek bátyja, Egressy Gábor (1808-1866) ekkoriban a budai Várszínház tagja volt), Udvarhelyi Sándor (1815-1885) színész, énekes, Mátéfy József (?-1848) színész, súgó (felesége, Mátéfyné Csávássy Mária (?-?) színésznő nevében is), valamint további színészek, énekesek aláírásaival (összesen 8 db) / 1835 A petition of young actors and chorus-singers previously flourished in Kassa/Kaschau (nowadays Košice in Slovakia) and Kolozsvár/Klausenburg (nowadays Cluj-Napoca in Romania) to two directors, unidentified in the document itself, but most probably to the poet and royal councillor Gábor Döbrentei (1785-1851) and the writer and politician András Fáy (1786-1864), the directors of the Court Theatre of Buda at this time, concerning their employment and the performance of a piece called The Captive. With the signatures of the young Béni Egressy (1814-1851) who later became a renowned Hungarian composer and actor (whose older brother, Gábor Egressy (1808-1866) was a member of the Court Theatre of Buda at this time), Sándor Udvarhelyi (1815-1885) actor, singer, József Mátéfy (?-1848) actor, prompter (also in the name of his wife, the actress Mária Mátéfyné Csávássy (?-?)) and many others (8 signatures in total)
11210.

1835 Fiatal, korábban Kassán és Kolozsvárott működött, Budára szerződött színészek, kardalénekesek és -énekesnők kérvénye az iratban meg nem nevezett igazgatók, nagy valószínűséggel Döbrentei Gábor (1785-1851) költő, királyi tanácsos és Fáy András (1786-1864) író, politikus, ekkoriban a budai Várszínház igazgatói részére, alkalmaztatásuk valamint "A fogoly" című darab előadása tárgyában, a fiatal Egressy Béni (1814-1851) zeneszerző színész (akinek bátyja, Egressy Gábor (1808-1866) ekkoriban a budai Várszínház tagja volt), Udvarhelyi Sándor (1815-1885) színész, énekes, Mátéfy József (?-1848) színész, súgó (felesége, Mátéfyné Csávássy Mária (?-?) színésznő nevében is), valamint további színészek, énekesek aláírásaival (összesen 8 db) /

1835 A petition of young actors and chorus-singers previously flourished in Kassa/Kaschau (nowadays Košice in Slovakia) and Kolozsvár/Klausenburg (nowadays Cluj-Napoca in Romania) to two directors, unidentified in the document itself, but most probably to the poet and royal councillor Gábor Döbrentei (1785-1851) and the writer and politician András Fáy (1786-1864), the directors of the Court Theatre of Buda at this time, concerning their employment and the performance of a piece called "The Captive". With the signatures of the young Béni Egressy (1814-1851) who later became a renowned Hungarian composer and actor (whose older brother, Gábor Egressy (1808-1866) was a member of the Court Theatre of Buda at this time), Sándor Udvarhelyi (1815-1885) actor, singer, József Mátéfy (?-1848) actor, prompter (also in the name of his wife, the actress Mária Mátéfyné Csávássy (?-?)) and many others (8 signatures in total)

Kikiáltási ár:
24 000 Ft
64,86
70,59
1842 Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező egy éves időtartamra szóló munkaszerződése a Nemzeti Színház kötelékébe, Udvarhelyi Miklós és Simontsits János (1783?-1856) Pest vármegye másodalispánja, a Nemzeti Színház igazgatója (1841-1843, 1849-1852) aláírásaival / 1848 Labour contract of Miklós Udvarhelyi (1790-1864), Hungarian actor, singer and director to the National Theatre for a year, with the signatures of Miklós Udvardy and János Simontsits (1783-1856) second vicecomes of the County of Pest and director of the National Theatre (1841-1843, 1849-1852)
11211.

1842 Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező egy éves időtartamra szóló munkaszerződése a Nemzeti Színház kötelékébe, Udvarhelyi Miklós és Simontsits János (1783?-1856) Pest vármegye másodalispánja, a Nemzeti Színház igazgatója (1841-1843, 1849-1852) aláírásaival /

1848 Labour contract of Miklós Udvarhelyi (1790-1864), Hungarian actor, singer and director to the National Theatre for a year, with the signatures of Miklós Udvardy and János Simontsits (1783-1856) second vicecomes of the County of Pest and director of the National Theatre (1841-1843, 1849-1852)

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
1845 I. Ferdinánd által kibocsájtott kiváltságlevél a Szepes vármegyei Svedlér bánya-mezővárosában lakó egy czéhbe állott kovács, kerékgyártó, szabó, bányakovács, asztalos, kádár és festő céhnek. Magyar nyelven kézzel írt bevezetővel, nyomtatott cikkelyekkel 16 oldalon, kézzel írott záradékkal két oldalon, valamint Ferdinánd császár, gróf Mailáth Antal kancellár, Jászay Pál (1809-1852) történész, oklevélkutató saját kezű aláírásával. Az utolsó oldalakon kihirdetési záradékokkal. Réztokban függő viaszpecséttel, bársony borítással. Csak két hártyapapír sérült, egyébként szép állapotban. / 1845 Guild warrand issued by Emperor Ferdinand to the blacksmith, tailor, mine-blackmith, painter guild of Svedlar (Schwedler) in Spis. Some pages are hand written, the 16 pages of the statutes are printed. With autograph signature of the Emperor and his chancelor. In Velvet binding, with wax seal in copper case. In nice condition 28x36 cm
11212.

1845 I. Ferdinánd által kibocsájtott kiváltságlevél a Szepes vármegyei Svedlér bánya-mezővárosában lakó egy czéhbe állott kovács, kerékgyártó, szabó, bányakovács, asztalos, kádár és festő céhnek. Magyar nyelven kézzel írt bevezetővel, nyomtatott cikkelyekkel 16 oldalon, kézzel írott záradékkal két oldalon, valamint Ferdinánd császár, gróf Mailáth Antal kancellár, Jászay Pál (1809-1852) történész, oklevélkutató saját kezű aláírásával. Az utolsó oldalakon kihirdetési záradékokkal. Réztokban függő viaszpecséttel, bársony borítással. Csak két hártyapapír sérült, egyébként szép állapotban. /
1845 Guild warrand issued by Emperor Ferdinand to the blacksmith, tailor, mine-blackmith, painter guild of Svedlar (Schwedler) in Spis. Some pages are hand written, the 16 pages of the statutes are printed. With autograph signature of the Emperor and his chancelor. In Velvet binding, with wax seal in copper case. In nice condition 28x36 cm

Kikiáltási ár:
150 000 Ft
405,41
441,18
1846 Nemzeti örömemlék főherczeg József nádorispán ő fensége félszázados nádorsága ünnepének dicsőítésére. Pest, 1846, Beimel József. Elején rézmetszettel József nádorról családjáról. Kicsit laza, szakadozott, utólag javított gerincű kartonált papírkötésben, az első néhány lap félig kijár, egyébként jó állapotban. / With a copper etching about Archduke Joseph, Palatine of Hungary and his family. In a bit loose and worn out cardboard binding, otherwise in good condition.
11213.

1846 Nemzeti örömemlék főherczeg József nádorispán ő fensége félszázados nádorsága ünnepének dicsőítésére. Pest, 1846, Beimel József. Elején rézmetszettel József nádorról családjáról. Kicsit laza, szakadozott, utólag javított gerincű kartonált papírkötésben, az első néhány lap félig kijár, egyébként jó állapotban. /

With a copper etching about Archduke Joseph, Palatine of Hungary and his family. In a bit loose and worn out cardboard binding, otherwise in good condition.

Kikiáltási ár:
20 000 Ft
54,05
58,82
1846 Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező egy éves időtartamra szóló munkaszerződése a Nemzeti Színház kötelékébe, Udvarhelyi Miklós és Ráday Gedeon (1806-1873) Nógrád vármegye főispánja, a Nemzeti Színház igazgatója ([1844] 1845-1847) aláírásaival / 1848 Labour contract of Miklós Udvarhelyi (1790-1864), Hungarian actor, singer and director to the National Theatre for a year, with the signatures of Miklós Udvardy and Gedeon Ráday (1806-1873) supremus comes of the County of Nógrád and director of the National Theatre (1845-1847)
11214.

1846 Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező egy éves időtartamra szóló munkaszerződése a Nemzeti Színház kötelékébe, Udvarhelyi Miklós és Ráday Gedeon (1806-1873) Nógrád vármegye főispánja, a Nemzeti Színház igazgatója ([1844] 1845-1847) aláírásaival /

1848 Labour contract of Miklós Udvarhelyi (1790-1864), Hungarian actor, singer and director to the National Theatre for a year, with the signatures of Miklós Udvardy and Gedeon Ráday (1806-1873) supremus comes of the County of Nógrád and director of the National Theatre (1845-1847)

Kikiáltási ár:
14 000 Ft
37,84
41,18
1848 március 15. A pesti városi tanács hirdetménye. Pest város közönsége nevében... A 12 ponttal. Aláírókként jegyzők között Petőfi, Vasvári, Irányi... Szakadásokkal. 38x23 cm
11215.

Kikiáltási ár:
40 000 Ft
108,11
117,65
1848 Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező egy éves időtartamra szóló munkaszerződése a Nemzeti Színház kötelékébe, az alján egy évvel későbbi, újabb egy évre szóló kézírásos megerősítéssel, Udvarhelyi Miklós, Bajza József (1804-1858) költő, színházigazgató, politikus, ekkor a Nemzeti Színház aligazgatója (1847-1848), és Erdélyi János (1814-1868) ügyvéd, költő, akadémiai tanár, ekkor a Nemzeti Színház igazgatója (1848-1849) aláírásaival / 1848 Labour contract of Miklós Udvarhelyi (1790-1864), Hungarian actor, singer and director to the National Theatre for a year, at the bottom with a brief handwritten contract from the next year arranging for another year, with the signatures of Miklós Udvardy, Hungarian poet, theatre director, politician József Bajza (1804-1858) at this time the vicedirector of the National Theatre (18847-1848) and Hungarian advocate, poet, academic teacher János Erdélyi (1814-1868) at this time the director of the National Theatre (1848-1849)
11216.

1848 Udvarhelyi Miklós (1790-1864) színész, énekes, rendező egy éves időtartamra szóló munkaszerződése a Nemzeti Színház kötelékébe, az alján egy évvel későbbi, újabb egy évre szóló kézírásos megerősítéssel, Udvarhelyi Miklós, Bajza József (1804-1858) költő, színházigazgató, politikus, ekkor a Nemzeti Színház aligazgatója (1847-1848), és Erdélyi János (1814-1868) ügyvéd, költő, akadémiai tanár, ekkor a Nemzeti Színház igazgatója (1848-1849) aláírásaival /

1848 Labour contract of Miklós Udvarhelyi (1790-1864), Hungarian actor, singer and director to the National Theatre for a year, at the bottom with a brief handwritten contract from the next year arranging for another year, with the signatures of Miklós Udvardy, Hungarian poet, theatre director, politician József Bajza (1804-1858) at this time the vicedirector of the National Theatre (18847-1848) and Hungarian advocate, poet, academic teacher János Erdélyi (1814-1868) at this time the director of the National Theatre (1848-1849)

Kikiáltási ár:
16 000 Ft
43,24
47,06
1849 Buda, Alfred Windisch-Grätz császári királyi tábornagy által kiadott magyar nyelvű hadi jelentés Lipótvár bevételéről, melynek őrsége február 2-án kapitulált a túlerőben lévő császári csapatoknak
11217.

Kikiáltási ár:
12 000 Ft
32,43
35,29
1854 Lord Philip Henry Stanhope (1805-1875) brit arisztokrata, politikus, történetíró kézzel írt levele, borítékkal / 1854 A handwritten letter of Lord Philip Henry Stanhope (1805-1875) British aristocrat, 5th Earl of Stanhope, politician, historian with envelope
11218.

1854 Lord Philip Henry Stanhope (1805-1875) brit arisztokrata, politikus, történetíró kézzel írt levele, borítékkal /

1854 A handwritten letter of Lord Philip Henry Stanhope (1805-1875) British aristocrat, 5th Earl of Stanhope, politician, historian with envelope

Kikiáltási ár:
3 000 Ft

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
1.000.000 Ft felett 100.000 Ft