Tétel

Kikiáltási ár:

60 000 Ft

Leírás:

Oelsner, K[onrad] E[ngelbert]: Mohamed. Darstellung des Einflusses seiner Glaubenslehre auf die Völker des Mittelalters. Eine Preisschrift, welche von dem französischen National-Institut der Wissenschaften am 7. July 1809. gekrönt wurde. Aus dem Französischen übersetzt und mit Zusätzen des Verfassers vermehrt von E. D. M. Frankfurt am Main, 1810. Bei Varrentrapp und Wenner. XX + 356 p. Első német kiadás. Kritikai történelmi értekezés Mohamedről és a korai iszlámról. A sziléziai származású, felvilágosult szellemben nevelkedett német publicista, Konrad Engelbert Oelsner (1764-1828) a francia forradalom szemtanúja a legkorábbi időktől, 1790-től. A Jakobinus Klub kültagjaként közelről tanulmányozhatta a radikálisok politikáját. Fő feladatának tekintette, hogy beszámolókat készítsen honfitársai számára, Sieyes abbé politikai írásait is ő fordította németre. A jakobinusok uralomra jutásával kissé távolodni kezdett a radikálisoktól, 1793-ban többször is letartóztatták, később a francia fennhatóság alatt álló német városokban, Frankfurtban, Brémában tisztségviselői szerepet töltött be. Jakobinusnak tűnő nézetei és publikációs tevékenysége miatt Oelsner szálka volt a porosz titkosrendőrség szemében, így 1798-ban sziléziai szülővárosába érkezve letartóztatták, és csak francia diplomáciai nyomásra engedték szabadon, azzal a feltétellel, hogy többé nem léphet porosz földre. Napóleon uralomra jutása után a politikai újságírás helyett történelmi tanulmányok felé fordult, díjnyertes munkákat írt történelmi témákban. Mohamedről írt társadalom- és vallástörténeti tanulmánya akadémiai díjat nyert, a munka 1810-ben jelent meg, ,,Des Effets de la Religion de Mahomet, pendant les trois premiers siecles de sa fondation, sur l'esprit, les moeurs et le gouvernement des peuples chez lesquels cette religion s'est établie" címmel, két évvel később pedig a francia adminisztrációval szövetséges Frankfurt am Main városában németül is megjelenhetett. Példányunk első előzékén ismeretlen kéztől származó kézírásos bejegyzés: ,,Perczel Moricz 1848/49 tábornok". A bejegyzés írásképe nem a tábornoké, ám példányunk átkötött mivolta arra a feltételezésre enged következtetni, hogy a bejegyzés készítője a tábornok egykori példányát szerezte meg, majd a viseltes állapotban levő példányt újraköttette. Néhány oldalon oldalszéli jelölések, illetve ismeretlen kéztől származó, magyar nyelvű jegyzetek. XIX. század közepéről származó félbőr kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Példányunk kötéstáblái korabeliek, az aranyozott címfeliratot hordozó bőr gerinc származik a XIX. század közepe tájáról. Szép példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk