Történelmi dokumentumok, kéziratok, érdekességek

Tételek száma: 257

1642 Gróf németújvári Batthyány Ádám (1610-1659) császári és királyi kamarásnak írt, magyar nyelvű levél (későbbi másolat?), Batthyány hercegi levéltár, Körmend bélyegzőkkel, hátoldalán viaszpecséttel, sérült, 31x20 cm
14031.

1642 Gróf németújvári Batthyány Ádám (1610-1659) császári és királyi kamarásnak írt, magyar nyelvű levél (későbbi másolat?), "Batthyány hercegi levéltár, Körmend" bélyegzőkkel, hátoldalán viaszpecséttel, sérült, 31x20 cm

Kikiáltási ár:
15 000 Ft
40,54
44,12
1646 Latin betűs ukrán nyelvű okirat, benne várostromról és birtokokról szóló sorokkal, sérült: három-részre szakadt, foltos./ 1646 Document in Ukrainian language, with latin letters, damaged, spotty.
14032.

Kikiáltási ár:
30 000 Ft
81,08
88,24
1840 Kassa sz. kir. város elöljáróságának levele Simontsits János (1783 -1856) királyi tanácsos, Pest vármegye alispánja részére, a pesti Vakok Intézetének tárgyában. Össz. 2 oldalon, papírfelzetes viaszpecséttel. (Az Ajtósi Dürer sor 39. szám alatti impozáns épületben található Vakok Országos (Királyi) Nevelő- és Tanintézete (ma Vakok Általános Iskolája) megalapítása csak a századfordulóra valósult meg; egy hasonló intézmény szükségességét azonban már a 19. század elején felismerték. A század első évtizedeiben több gyűjtést is szerveztek egy bentlakásos intézet létrehozására; az első ilyen intézmény 1826-ban jött létre Pesten, egy Üllői úti bérelt házban. Egy évtizeddel később már saját ingatlant tudtak vásárolni az intézmény számára a Király utcában, a mai Zeneakadémia helyén. Ebben a földszintes épületben 1838-ig működött az intézet, amikor a márciusi nagy árvíz következtében az épület összedőlt. Ezt követően a gyermekeket átmenetileg Budán, a Horváth-kertben található nyári lakban szállásolták el. 1842-ben készült el a Király utcai telken (a korábbi épület helyén) az intézet új kétemeletes épülete, amelynek felépítése - Simontsits János alispán vezetésével - Pest vármegye tisztikarának védnöksége alatt valósult meg.)
14033.

Kikiáltási ár:
1 200 Ft
9
Petőfi Sándor 1848. március 20-án írt naplóbejegyzésének későbbi átirata, amelyben a német polgárokat okolja a zsidók kirekesztéséért, és ezáltal a szabadágharc egységének megbontásáért. Egy gépelt oldal, a lapon foltokkal, 34x21 cm
14034.

Kikiáltási ár:
1 000 Ft
1853-1870 A Wouvremans (Vouvremans) család egy magyar tagjának vadászati jegyzőkönyve, naplója, valamint pénzügyi témájú feljegyzéseket tartalmazó naplója. Kb 60 beírt oldal. Vadásznapló különböző felvidéki, kárpátaljai valamint Szabolcs megyei vadászatok feljegyzéseivel Hiányzó gerincű félbőr kötésben
14035.

Kikiáltási ár:
20 000 Ft
54,05
58,82
1871 Simor János (1812-1891) hercegprímás, bíboros, esztergomi érsek nevében kiállított, latin nyelvű egyházi irat, Durguth József (1790-1872) esztergomi kanonok autográf aláírásával, szárazpecséttel, 34x21 cm
14036.

Kikiáltási ár:
1 600 Ft
1877 Greguss Ágost (1825-1882) bölcseleti doktor, egyetemi tanár, esztéta, az MTA tag, a Kisfaludy Társaság másodelnökének saját kézzel írt bírálata Engelmann Gusztáv (Kassai Gusztáv, 1843-1909) bölcseleti doktor doktori értekezésére, saját kezű aláírásával, valamint a lap alján ismeretlen személy értesítése ugyanezen ügyben.
14037.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
cca 1880-1910 Kállay Béniné Bethlen Vilma grófnő (1850-1940) autográf német nyelvű köszönő sorai saját névjegykártyáján. Férje Nagykállói Kállay Béni (1839-1903) politikus, diplomata, történész, az Osztrák-Magyar Monarchia közös pénzügyminisztere (1882-1903).
14038.

Kikiáltási ár:
2 400 Ft
1881 Hivatalos elismervény egy forintról, melyet... ,az Aradon kivégzett 13 vértanú emlékének megörökítése czéljából emelendő szobor alapjának javára ..., hajtott, 2 sztl. lev.
14039.

1881 "Hivatalos elismervény egy forintról, melyet... ,az Aradon kivégzett 13 vértanú emlékének megörökítése czéljából emelendő szobor alapjának javára ...", hajtott, 2 sztl. lev.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
1889 Popper Dávid (1843-1913) gordonkaművész saját kézzel írt levele, német nyelven, autográf aláírásával, 4 beírt oldal.
14040.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
13
1890 Kercaszomor, régi házban talált időkapszula irata
14041.

Kikiáltási ár:
1 600 Ft
cca 1890-1920? Marczali Henrik (1856-1940) történész tanulmányának, kéziratának részlete, sérült, hajtott, 1 beírt oldal.
14042.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
1.000.000 Ft felett 100.000 Ft