Tétel

Kikiáltási ár:

22 000 Ft
59,46 EUR, 64,71 USD

Leírás:

Chribska cseh művészi üveg tál / asztaldísz. Terv: Josef Hospodka, pink, sárga, kézzel készített üveg. Jelzés nélkül: Bohémia, hibátlan, d: 28 cm A Chřibská üveggyár alapítása 1414-re nyúlik vissza, és a világ egyik legrégebbi üveggyáraként tartják számon. A Chřibská csaknem hat évszázadon keresztül megszakítás nélkül működött, az üveggyár teljes nevén Sklarna Chribska volt a csehországi székhelyű, és szobrászati művészi üvegvázáiról és táljairól volt ismert. A Chribska egészen a közelmúltig termelt, és végül az 1950-es években a Borske Sklo Nemzeti Vállalat része lett. Josef Hospodka (szül. 1923 - megh. 1989) 1938-40 között a prágai Állami Grafikai Iskolában tanult, majd 1940-45 között a prágai Díszítőművészeti Iskolában Holecek professzor vezetésével. 1945-51 között a Novy Bor-i Üvegipari Szakiskola üvegcsiszoló tanszékének vezetője, 1951-58 között a chribskai üveggyári tanonciskola igazgatója, 1958-60 között és 1964-70 között a Borské Sklo üveggyár vezető tervezője volt. Leginkább a Chribsk? számára készített számos rendkívül sikeres és termékeny, színes és íves, forró megmunkálású formatervéről ismert, amelynek 1960-64 között igazgatója volt. Hospodka a Chribskánál leginkább az 1950-60-as évek közepétől tervezett, élénk színű, organikus formáiról ismert, amelyeket a muranói üveg ihletett. Ennél azonban lényegesen találékonyabb volt, és teljes mértékben kihasználta a chribskai üvegművesek tehetségét.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : nagy_andras