Tétel

Licitálható

Licitálok:

24 000 28 000 32 000

Kikiáltási ár:

24 000 Ft
65,04 EUR, 75,00 USD

Minimális ajánlat:

24 000 Ft

Leírás:

Novák, Chrysotomus [Novák Krizosztom József]: Vindiciae diplomatis, quo Sanctus Stephanus primus Hungariae Rex Monasterium S. Martini de Sacro Monte Pannoniae ordinis S. Benedicti anno MI. Fundaverat.
Budae, 1780. Typis Regiae Universitatis. [4] + 152 p. + 1 t. (kihajtható hasonmás). Egyetlen kiadás.
A XVIII. század végén a történészi vizsgálódások forráskritikai módszere többek között arra vezetett, hogy az olykor az oklevelek valódiságát is kétségbe vonták. Így történt ez Szent István pannonhalmi alapítólevelével is. Magyarország legfontosabb bencés apátságát a hagyományok szerint 1001-ben alapították, de tudós körökben, így Cornides Dániel és Pray György levelezésében már az 1770-es években kétségek merültek föl az alapítási évet illetően. Egy névtelenül, német nyelven megjelent vádirat 19 érvvel vonja kétségbe a szentistváni oklevél hitelességét. E támadásra 1780-ban válaszolt szerzőnk, a bencés szerzetes Novák Krizosztóm, munkája közepén elhelyezve az addig még nyomtatásban sehol meg nem jelent alapító oklevél rézmetszetű másolatát. Becses oklevéltani emlék, egyben a magyar múlt pontos feltárásáért folytatott történészi harcok jeles dokumentuma.
Néhány oldalon enyhe foltosság, néhol aláhúzások. Könyvtári duplum.
Álbordás, aranyozott, javított gerincű korabeli félbőr kötésben, felül aranyozott lapszélekkel. Részben körülvágatlan, jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
2.000.000 Ft-ig 100.000 Ft
5.000.000 Ft-ig 200.000 Ft
10.000.000 Ft-ig 500.000 Ft
10.000.000 Ft felett 1.000.000 Ft