Licitálható
18823.
Fotó
20 000 Ft
54,20 EUR, 62,50 USD
22 000 Ft
ca 1860 Podmanini és aszódi báró Podmaniczky Frigyes (1824-1907) író, politikus, Fővárosi Közmunkák Tanácsának alelnökről készült vizitkátya méretű fotó korabeli feliratozással 6x9,5 cm
Az 1860 körüli időszak a magyar arisztokrácia esetében még a vizitkártya-fotó (carte de visite) műfajának kezdeti szakasza. Ekkor: a fényképezés még drága és kevéssé elterjedt, nem minden közszereplőről készült sorozatban terjesztett portré, a felvételek nagy része nem maradt fenn, vagy sérült.
Podmaniczky Frigyes ikonográfiája szűk.
Noha "Budapest vőlegényeként" közismert, kevés igazán korai fiatalkori fénykép ismert róla. A legtöbb ábrázolás későbbi, 1870-1890 közötti, már a városépítő "nagy öreg" szerepében mutatja. Az 1860 körüli portré még a nagy városformáló korszak előtti Podmaniczkyt ábrázolja.
Amikor 1873 után a főváros rohamos fejlődésnek indult, Podmaniczky a Fővárosi Közmunkák Tanácsának alelnökeként gyakorlatilag felügyelte az Andrássy út kialakítását, részt vett a Nagykörút szabályozásában, döntő szerepe volt a Sugárút, a közparkok és közlekedési tengelyek megtervezésében.
Soha nem nősült meg. Kortársai tréfásan - de találóan - nevezték el "Budapest vőlegényének", míg mások családot alapítottak, ő egy várost nevelt fel.
Ez az 1860 körüli fénykép még azt az embert mutatja, aki a reformkor és a kiegyezés közötti átmenetben áll, tele van tervekkel, de még nem sejti, hogy fél évszázadon át Budapest arculatát fogja meghatározni.
| 1.000 Ft-ig | 100 Ft |
| 5.000 Ft-ig | 200 Ft |
| 10.000 Ft-ig | 500 Ft |
| 20.000 Ft-ig | 1.000 Ft |
| 50.000 Ft-ig | 2.000 Ft |
| 100.000 Ft-ig | 5.000 Ft |
| 200.000 Ft-ig | 10.000 Ft |
| 500.000 Ft-ig | 20.000 Ft |
| 1.000.000 Ft-ig | 50.000 Ft |
| 2.000.000 Ft-ig | 100.000 Ft |
| 5.000.000 Ft-ig | 200.000 Ft |
| 10.000.000 Ft-ig | 500.000 Ft |
| 10.000.000 Ft felett | 1.000.000 Ft |