19022.
Könyvek: Utazás, helytörténet
8 000 Ft
21,68 EUR, 25,00 USD
Illyefalvi I[mre] Lajos: A székesfőváros múltja és jelene grafikus ábrázolásban. Graphische Bilder aus der Vergangenheit und Gegenwart der Haupt- und Residenzstadt Budapest. [Tiszteletpéldány.]
Budapest, (1933). Budapest Székesfőváros Statisztikai Hivatala (ny.) XII + [4] p. + 201 t. (188 színes, ebből egy kihajtható). Haránt alakú kötet. Folio. Egyetlen kiadás.
Illyefalvi Imre Lajos (1881-1944) statisztikus, kormány-főtanácsos, egyetemi tanár, Budapest statisztikai hivatalának vezetője. Két nyelven feliratozott, magyar-német nyelvű munkája páratlanul értékes pillanatfelvételt készít a gazdasági válságból éppen kilábaló Budapest társadalmáról, lakhatási körülményéről, demográfiai, vallási, oktatási, gazdasági, közlekedési, távközlési, közművelődési, szórakozási és népegészségügyi viszonyairól. Kiadványunk számos idősoros grafikát is tartalmaz, így megtudhatjuk például, hogy a Trianon előtti Magyarország mely vidéki járásaiból költöztek a fővárosba, és hogyan változott ez az 1910-es években, majd 1920 után. Ugyanígy megtudható, hogy mely megyékből látogattak a fővárosba, 1920 után mely kerületek fogadták be a határon túli menekülteket, hogyan hatott ez az adott kerület népesedési, vallási, közoktatási viszonyaira. A gyáripar telepeit, az őstermelés parcelláit és a kiskereskedelem bolthálózatát, a kávézókat és a kocsmákat külön-külön térképek mutatják be. Újabb oldalak vázolják a főváros közművi ellátásának: víz-, csatorna-, gáz- és villanyellátásának fejlődését, a közlekedési hálózat bővülését, sőt azt is megszemlélhetjük, hogy közlekedési balesetek szempontjából melyek Budapest legveszedelmesebb pontjai. Órákig lapozható, látványos városstatisztikai kötetünk számos korabeli társadalmi összefüggés levonására ad lehetőséget.
Példányunk melléklete a kötet tiszteletpéldányi mivoltát igazoló lap. Kötetünk kötésén a megajándékozott neve.
Poss.: Varju Elemér (1873-1945) muzeológus, művészettörténész, művelődéstörténész, az MTA tagja.
Feliratozott, zsinórral fűzött kiadói egészvászon kötésben, feliratozott, sérült, enyhén hiányos kiadói védőborítóban. Jó példány.