Tétel

Kikiáltási ár:

6 000 Ft

Leírás:

[Folyóirat] Magyar Kultúra. Társadalmi és tudományos szemle. Főszerkesztők: Bangha Béla és Bernhard Zsigmond. Megjelenik havonta. X. évfolyam, 1-12. szám. (1923. január - 1923. december.) [Teljes évfolyam, egybekötve.] Budapest, 1923. Pallas Rt. ny. IV + 768 p. Az 1913-1944 között fennállt, Magyar Kultúra címen megjelenő katolikus társadalmi és tudományos szemle markáns egyház-, nemzet-, társadalom- és kultúrpolitikai álláspontot képviselt. Legfontosabb szerzője a korszak katolikus sajtóvezére, Bangha Béla. A lap szemhatára bőven túlterjed a katolikus hitvédelem területén, erős véleményeket fogalmaz meg a szociáldemokrácia, a protestantizmus, a forradalmi mozgalmak, egyes társadalmi jelenségek és természettudományos állásfoglalások ellenében. Legfontosabb "Tanulmányok" rovata képviseli a legmarkánsabb véleményeket, de időről időre "Szemlék és kritikák" rovatában is erős katolikus álláspontból kritizálja a hazai közgazdasági, művelődési és sajtókérdéseket. Színházi és kulturális szemléjét számos szerző jegyzi, a polgári színház és újságírás egyes nyugatos szerzőit olykor maró szatírával kezeli, megállapítva írásaik és színművészetük gyökértelen és mulandó mivoltát. Míg Osvát Ernő folyóirata és egyes hazai dekadens költők életműve emlékezetesen vitriolos kritikát kap, az akadémiai és konzervatív körökben befutott szerzők, Harsányi Zsolt és Herczeg Ferenc aktuális munkái viszont elismerő méltatásban részesülnek. Aktuális társadalmi kérdésekről markáns véleményt formál a lap Pajzs és kard rovata, Tárcarovata pedig katolikus útleírásokat és novellákat közöl. A tartalomból: Bangha Béla: A magyar katolikus szervezkedés kérdése -- Jablonkay Gábor: Megismerhető-e az igazság? -- Ferdinandy László: Elhalhat-e az állam? Marx államelmélete. -- N. Czike Gábor: Tatár-magyar rokonság -- Szarvas Miklós: Negyvenkét nap a tengeren (útleírás) -- Pray György születésének kétszázadik évfordulója -- Polónyi Ferenc: Veszedelmes irányzat a cserkészetben -- A zsidóság számadatai -- Lehrbuch der Nationalökonomie. Könyvismertetés -- Bangha Béla: A katolicizmus fellegvárai -- Az egyház viszonya a zsidósághoz -- Szabó Dezsőről -- "Katolikus" és "felekezetnélküli" tudományosság -- Vallásbántó tudományos előadások -- Csóka Lajos: A protestáns gályarabság történelmi háttere -- Hidasnémeti [Ferdinandy] László: Szociáldemokrácia és konszolidáció -- Nagy Péter: Renan Ernőről (1823-1892) -- A Ku-Klux-Klan mozgalom Amerikában -- Ferdinandy László: Mi a nemzet? -- Az a bizonyos másik irodalom. A Nyugat jubileumi füzetéhez -- Czékus Géza: Ravasz László beszédei -- Csóka Lajos: A faji gondolat kérdése -- Balanyi György: A német probléma -- Garcia Villada Zacarias: A mai katolikus Spanyolország -- Miért nem sikerült megakadályozni a forradalmat? -- Nékám Lajos: Egyetemi problémák -- Bernhard Zsigmond: A teozófusok gondolatvilága. Lakatos 1578. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk