Tétel

Kikiáltási ár:

3 000 Ft

13

Leírás:

Tóvölgyi Titusz: Van-e más világ? A szellemek országából. Budapest, 1897. (Szerző - Nyomda nélkül). 254 + [2] p. Első kiadás. Tóvölgyi Titusz (1838-1918) író, hírlapíró, baloldali publicista, az 1890-as évektől az "Égi világosság" című spiritiszta lap szerzője, a hazai szellemidéző élet vezető alakja. Spiritiszta esettanulmányokat közlő műve a hazai ezoterikus irodalom korai műve, ennek köszönhető hosszas bevezető érvelése a spiritizmus, a médiumi lét igazsága mellett. A szellemidézést, tárgymozgatást, szellemkopogtatást, szellemfényképezést és más okkult jelenségeket tárgyaló kötet döntően a külföldi ezoterikus irodalom szerzőinek esetleírásaiból szemezget, valódi ízét azonban hazai esetismertetései biztosítják. Stílusmutatvány egy hazai szellemnyomozásból: "H. István. (Agyonveretett 1893. október hóban K-en. Szellem jelentkezik: István Horvát. (Hihetőleg katonaviselt, legalább azt gyaníttatja, hogy előre teszi a keresztnevét.) Pásztorlegény voltam. Kérdés: Hol volt pásztorlegény? Válasz: K-en. Kérdés: Mikor halt meg? 1893. X. Kérdés: Miben halt meg? Válasz: Megöltek. Kérdés: Ki ölte meg? Válasz: K. juhász. Kérdés: Kitudódott? Válasz: Nöm. Kérdés: Hol van most K? Válasz: Z-n. Kérdés: Most is juhász? Válasz. Igen. Mögöst. Nagyuram gyanakodik mán. Pedzi. Kérdés: Akarja, hogy lépést tegyek végette? Válasz: Nöm kívánok bosszút állni, mert mi ide csak a szeretetet hozzuk magunkkal (már ez is a szellemek országára valló morál), a haragot nem. Kérdés: Kíván még valamit mondani? Válasz: Nöm. Pedig cudarul agyonvertek a nádasban. Ketten, K. meg az M. Nöm haragszom. [---] Három nappal később Szellem jelentkezik: Mögöst Horvát. Kérdés: Miért ölték meg? Válasz: Mán kitudódik a vizsgálaton. Nem böszélhetök. Jójszakát!? A szerző ezt követően a törvényszéki vizsgálat részleteit ismerteti. A kötet végén Tóvölgyi Titusz részletesen szabályozza a spiritiszta szeánszok viselkedésrendjét. A címlapon foltosság, a belív egyes oldalain kisebb foltosság, néhány levélen a gerincnél apró, a szövegtükröt nem érintő hiány, példányunk fűzése meglazult. Sérült gerincű, enyhén foltos korabeli félvászon kötésben.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk