19595.
Lezárult 485. Gyorsárverés
Könyvek: Militária - Katonaság
6 000 Ft
Ludendorff, Erich: Meine Kriegserinnerungen 1914-1918. Mit zahlreichen Skizzen und Plänen. Berlin, 1919. Ernst Siegfried Verlagsbuchhandlung (Gedruckt bei E. G. Mittler & Sohn). VIII + 628 p. + 10 térkép (kihajtható). Erich Ludendorff (1865-1937) az első világháború kiemelkedő német tábornokának háborús emlékiratai. A szerző az összeomlás idején Svédországba emigrált, fél év alatt ott állította össze a művet, majd kiadatása után Berlinben fejezte be, 1919 nyarán. Oldalszámozáson belül számos szövegközti és egész oldalas hadműveleti térképvázlatokkal kísért beszámolójában a központi hatalmak valamennyi frontjának hadműveleteit elemzi. Ludendorff tábornok maga a keleti fronton szolgált, kiemelkedő sikereket érve el a tannenbergi és mazóviai csatákban; később a legfelsőbb vezérkarba került, és számos katonai front átfogó stratégiáját szervezte. A civilekkel mindig türelmetlennek bizonyuló Ludendorff 1917 környékére Németország megkerülhetetlen politikai tényezőjévé (kvázi teljhatalmú diktátorává) vált, része volt az ország kíméletlen hadigazdasági átszervezésében, szorgalmazta az Anglia elleni korlátlan tengeralattjáró-háború folytatását, és politikai robbanószer gyanánt intézkedett Lenin Pétervárra szállításáról. Az emlékirat szerzője a német tőrdöfés-elmélet egyik kidolgozója, értelmezése szerint a szociáldemokraták, a liberálisok és más felforgató civilek bomlasztó tevékenysége okozta az 1918. évi politikai összeomlást, nézete szerint a német hadsereg ereje teljében, ok nélkül tette le a fegyvert. A kötet először 1919 őszén jelent meg, példányunk a mű harmadik lenyomatából való. Illusztrált, enyhén sérült gerincű kiadói félvászon kötésben. Jó példány.