Tétel

Kikiáltási ár:

3 000 Ft

Leírás:

Magyarország községhatáros alaptérképe jelkulcsa és közigazgatási tájékoztató. Összeállította az Országos Rendőri Bejelentő Hivatal. (Budapest), 1948. (Szikra Irodalmi és Lapkiadóvállalat, Nyomdai Rt.) 366 p. Egyetlen kiadás. A közigazgatási szakmunka Magyarország valamennyi településének katalógusa. Ismerteti a települések járások szerinti beosztását, lélekszámát, a települések új, egységes, állami anyakönyvi lajstromszámát, valamint esetenként egyházi anyakönyvi lajstromszámát. Kiadványunk átmeneti állapotot rögzít, a megyék még régi felosztásukat őrzik (így külön létezik Abaúj és Zemplén megye, Sopron és Győr-Moson megye; Nógrád megye Nógrád-Hont megye névre hallgat, az ország közepén még Pest-Pilis-Solt-Kiskun megye található, déli szomszédságában pedig a Baja központú, néhány év múlva eltűnő Bács-Bodrog megye. Bár a teljes megyerendezésre csak 1950-ben kerül sor, társadalmi és politikai megfontolásokból már megkezdődött a települések átcsoportosítása: a katolikus-konzervatív Zala megyétől 1946-ban csatolják el a balatonfüredi járást, melyhez ősidők óta tartozott, 1950-ben Zala megyét tovább csonkítják a tapolcai, a sümegi és a keszthelyi (!) járások Veszprém megyéhez csatolásával. A címoldalon régi gyűjteményi bélyegzés, illetve katalógusszám, mely megismétlődik az első előzéken. Példányunk első előzékén és címoldalán apró foltosság a felső sarokban. Poss.: Budapesti Műszaki Egyetem Városépítési Tanszéke. Aranyozott kiadói félvászon kötésben. Jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk