Tétel

Kikiáltási ár:

8 000 Ft

Leírás:

[Folyóirat] Néptanítók lapja. Felelős szerkesztő: Ujváry Béla. Megjelenik minden hét csütörtökén. XXXI. évfolyam, 1-52. szám. (1898. január 6. - 1898. deczember 29.) [Teljes, egybekötve.] Budapest, 1898. Vallás- és Közoktatási Magyar Királyi Ministerium (M. Kir. Egyetemi Nyomda). Összesen VI + 832 (törzsanyag) + 460 p. (mellékletek). Az 1868-tól 1944-ig megjelenő pedagógiai hetilap, a Néptanítók lapja lapszámonként 16 oldal terjedelemben, valamint változó, 2-28 oldal terjedelmű mellékletekkel jelent meg, példányunk az 1898. évi lapszámokat és mellékleteket hiánytalanul tartalmazza. A századfordulós évfolyam Wlassics Gyula miniszter köszöntőjével indul, számos lapszám foglalkozik a népiskolai tanítási reform, a tanfelügyelet és a tanítók megélhetésének kérdésével. Nemzetközi kitekintést jelent a svéd és amerikai pedagógiai iskolarendszer több számon át tartó bemutatása és kritikája; a számok visszatérő témája a magyar nyelvű oktatás kérdése, amelyet a szaklap a nemzetiségi területeken nemzetstratégiai jelentőségűnek tekintett. A mellékletek állandóan visszatérő, nemzetiségi nyelvi tankönyvhirdetései azonban a közkeletű vélekedéssel szemben azt bizonyítják, hogy a századfordulós iskolarendszer jól támogatta a horvát, román és egyéb nyelvű oktatást is. A lapszámokban az oktatáspolitikai cikkeken kívül pedagógiatörténeti, szakmódszertani tanulmányok, sőt pedagógiai ihletésű tárcanovellák is találhatóak, az egyes számokat pedig oktatási rövidhírek és szakmai levelezés zárja. Évfolyamunk képes anyaga legfőképpen korabeli pedagógiai tankönyvek illusztrációiból áll össze. Példányunk fűzése az utolsó lapszám előtt meglazult. A címlapon régi tulajdonosi bejegyzés. Enyhén sérült korabeli félvászon kötésben. Jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk