Tétel

Kikiáltási ár:

8 000 Ft

Leírás:

[Folyóirat] Heti Ujság. Falus Ferenc riportlapja. Megjelenik minden szombaton. IX. évfolyam, 1-50/51. szám. (1934. január 7. - 1934. december 23.) [Teljes évfolyam, egybekötve.] Budapest, 1934. Dr. Kellner és Kiss Törekvés Nyomdája. A lapszámok terjedelme egységesen 12 oldal, az utolsó, egy számé 16, a karácsonyi dupla számé 24 oldal. A Falus Ferenc (1896-1971) újságíró, bűnügyi újságíró szerkesztésében megindult heti bulvármagazin 1926 novemberében indult, és egészen 1938. évi betiltásáig létezett. A korábban több lapnál dolgozó újságíró az 1920-as évek elején az Est-lapok bűnügyi rovatát vezette. Az ellentmondásos módszerekkel dolgozó újságíró egy írásáért börtönbüntetést is kapott, sajtóvétségeiért több ízben elmarasztalták, ám a jól feltérképezett olvasóközönsége számára sajátos hangvételben, jellegzetesen elfogult perspektívában készített sajtótermék több mint egy évtizedig, belügyminiszteri betiltásáig létezett. A szerkesztő ebben az évfolyamban sem feledkezik meg kínálkozó témák esetén saját korábbi riporteri munkássága méltatásáról. A szenzációorientált retorika ellenére a folyóirat éles, ha nem is teljesen elfogulatlan figyelemmel kommentálja az irodalmi- és sajtópolitika, a sajtókorrupció, a cenzúra, a pesti közélet, a hazai antiszemitizmus, illetve a berlini nemzetiszocialista térfoglalás témáit, illetve a budapesti várospolitika alakulását. Jellemző címek: Friedmann Ignác kormányfőtanácsos megvert egy rabbit -- Megadta a bíróság az utcai nőnek baleset folytán elmaradt keresményét. A számításnál a rendes napszám-bért vette alapul -- Kegyetlen sorok egy sajtóper margójára --Városatyák, vissza a kaptafához! -- Botrány a szentesi rabbiné pesti felolvasása körül -- Békesség földje.. Magyarország -- Az almakrőzus milliói. Moskovits, Krausz és az elnök úr. Akik még ma is pengőmilliókat keresnek -- Akiket csak előzetes frakkcenzúra után engedtek az Operabálba. Fotóriporterek izgalmas felvonulása a frakkcenzor előtt -- Pesti zsidók százával hagyják ott a hitüket -- Gaál Franci esete a bölcs rabbival a kikeresztelkedés körül -- 193-ik sajtópöröm margójára -- Garbai Sándor tragikus vándorlása a tanácsköztársasági elnökségtől a mozijegyszedői állásig -- Egyetemi tanár lett Dániában a pesti zsidó gyerek, akit nem vettek fel az egyetemre -- Váratlan vihar az újságírók táborában -- Fedák tragikus napjai Amerikában. "Amerika a csalók, gengszerek országa", sikoltotta Fedák, "Hollywood a banditák világa". Fedák harca amerikai menedzserével -- A semmeringi és badeni játékkaszinó világbotránya. Három magyar hamiskártyás fosztotta ki az osztrák Monte-Carlo vendégeit -- Pogány József egykori magyar népbiztost milliós sikkasztással vádolja a szovjet -- Göring Pesten -- Ijesztően fogy Budapest lakossága. A neonfény és motorzaj népességromboló hatása a világvárosokban -- Major Henrik szellemes és okos beszéde a karrikatúráról -- Kokainszeánszon eszméletlen állapotban találtak fiatal arisztokratákat, társaságbeli úrinőket egy pesti előkelő családnál -- A Vígszínház palotáját Weisz Fülöp támogatásával megvásárolta Roboz Imre, a színház eddigi bérlő vezérigazgatója -- Az első, hiteles, drámai tudósítás [Ernst] Röhm letartóztatásáról és Heines haláláról. Elmondja: Goebbels propagandaminiszter -- Elcsábíthat-e egy 17 éves fiú egy 36 éves asszonyt? -- Puccs a Magyarságnál -- Vitatkozzunk a választójogról? Számos oldalon szövegközti képes és szöveges hirdetések, számos hátsó borítón a szövetséges vicclapnak, a Nagy Imre-féle "Az Ojság" című periodikának hirdetése. A lap a 37. lapszámtól kezdve kétszínnyomású címlappal jelenik meg, melyen ezúttal már név szerint is megjelennek a szerkesztőn kívüli cikkszerzők. A két világháború közti, sajátos perspektívájú pesti botrányújságírás emlékezetes dokumentuma. Lakatos 796. Sérült gerincű, enyhén foltos korabeli egészvászon kötésben, az első és hátsó borítók bekötve.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk