Tétel

Kikiáltási ár:

12 000 Ft

Leírás:

Sisic, Ferdo: Pregled povijesti hrvatskoga naroda id najstarijih dana do godine 1873. [Áttekintés a horvát nép történetéről 1873-ig.] [Zágráb] U Zagrebu, 1916. Izdanje Matice Hrvatske (Tiskara Boranica i Rozmanica). [4] + 361 + [3] p. Első kiadás. Ferdo Sisic (1869-1940) történész és politikus, a zágrábi egyetemen a horvát történelem tanára. Alapos filológiai munkával készített rendszeres horvát történetírását a Matica Hrvatske, a legjelentősebb horvát nemzeti kulturális intézmény adta ki, amely céljai között minimálisan a kulturális önállóságot tűzte ki. Ferdo Sisic előadásában a horvát nép története az illír-kelta időkbe nyúlik vissza, és az önálló horvát fejedelemséget a IX., a horvát királyságot a X. századtól tartja nyilván. Horvátország és Magyarország sorsa Könyves Kálmán horvát hadjáratától fonódik össze, 1102-től az Árpád-házi királyok egyben Horvátország királyai is, és a későbbi királyi házakban is osztozik a két ország. A munka természetesen kitér a bánok szerepére is, illetve feltűnő, hogy a magyar történelem néhány nevezetes aspektusa a Száva mellől alig látszik, így a munka az Erdélyi Fejedelemség ügyeit alig érinti. Kiemelt tárgyalást kap Mária Terézia és II. József, később pedig a magyar 1848, melyről a horvát történelem egészen más módon emlékezik meg. A társadalomtörténettel egybekapcsolt politikatörténet az osztrák-magyar és a magyar-horvát kiegyezés eseményét még tartalmazza, de a dualista állam már magában hordozza a horvát függetlenedés vezéreszméit. Példányunk levelein alul apró, a szövegtükröt nem érintő foltosság, az előzékeken kisebb foltosság, kötetünk fűzése az előzékeknél kissé laza. Sérült gerincű, illusztrált, keretdíszes, feliratozott, foltos kiadói félvászon kötésben, ritka könyv.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk