Potonié, H[enry]:
Lehrbuch der Pflanzenpalaeontologie, mit besonderer Rücksicht auf die Bedürfnisse des Geologen. Mit 3 Tafeln und fast 700 Einzelbildern in 355 Text-Figuren.
Berlin, 1899. Ferdinand Dümmers Verlagsbuchhandlung (Druck von G. Bernstein in Berlin). 1 t. (színes kőnyomatú címkép) + VIII + 402 p. + 2 t. (kőnyomat).
Henry Potonié (1857-1913) német botanikaprofesszor ősnövénytani és rendszertani kézikönyve, oldalszámozáson belül gazdag szövegközti illusztrációs anyaggal. A címoldalon és a belív néhány oldalán régi gyűjteményi bélyegzések.
Poss.: A Királyi József Műegyetem Növénytani Szertára, Agrártudományi Egyetem Központi Könyvtára.
Aranyozott, sérült gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel; az aranyozott címfelirat a gerincen vörös címkén, az első kötéstáblán régi katalóguscímke maradványai.
A nő mint háziorvos. Az egészség ápolásának kézikönyve. Fischer-Dückelmann Anna nyomán közrebocsájtotta, előszóval és jegyzetekkel ellátta Hugonnai Vilma I-II. köt. Bp.,én., Minerva. Rendkívül gazdag képanyaggal illusztrált. 2. kiadás. Kiadói szecessziós aranyozott, illusztrált egészvászon-kötés, kissé kopott borítóval.
Bölsche, W[ilhelm]: Das Liebesleben in der Natur. 1-3. köt. Leipzig, 1902-1903, Eugen Diederichs. Német nyelven. Korabeli átkötött egészvászon-kötés, Szalatnai és Weichner-kötés, mintás lapélekkel.
Thanhoffer, [Lajos] Ludwig:
Über Zuchtlähme. Nach eigenen pathologisch-histologischen Untersuchungen. Mit 55 in den Text gerdtuckten Figuren.
[Bécs], 1888. Verlag von Moritz Perles (Druck von Johann N. Vernay). 88 p.
Thanhoffer Lajos (1843-1909) orvos, állatorvos, anatómus, hisztológus, egyetemi tanár. Mikroszkópos vizsgálatokat hasznosító ló-élettani műve első kiadása 1882-ben jelent meg ,,A tenyészbénaságról" címmel, a kötet még ugyanazon évben német fordításban is megjelent, példányunk a második kiadásból való. Oldalszámozáson belül néhány ábrával illusztrált. A címoldalon felülragasztás, az első előzék részben kijár. Az előzőkeken és a címoldalon régi tulajdonosi bélyegzések.
Győry 0.
Poss.: Pestessy József. [Pestessy József orvos, az Országos Traumatológiai Intézet baleseti sebésze és aneszteziológusa, a BKV Előre sportorvosa, orvostörténész, nyelvőr, az Orvosi Hetilap és a Havi Magyar Fórum rendszeres szerzője.]
Aranyozott gerincű, enyhén kopott korabeli félbőr kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.
Magyary-Kossa Gyula: Magyar orvosi emlékek I-III. köt. Értekezések a magyar orvostörténelem köréből. Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulat Könyvtára CXXI-CXXI.,CXXVII köt. Bp., 1929-1931, Magyar Orvosi Könyvkiadó Társulat. Fekete-fehér képanyaggal illusztrált. Kiadói aranyozott egészvászon-kötés, kopott borítókkal, kissé laza fűzésekkel. Dr. Heckenast Gusztáv orvos (nem a történész) névbélyegzéseivel.
Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem fül-orr-gégeklinika 1986-1995. Jubileumi kiadvány Dr. Czigner Jenő egyetemi tanár tanszékvezetői működésének 10 éves évfordulójára. Czigner Jenő által Heckenast Ottó orvosnak DEDIKÁLT példány. Szerk.: Iván László, Jóri József, Kiss József Géza, Paczona Róbert, Sávay László. Szeged, 1995, Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem Fül-Orr-Gégészetiklinikának Oktatói Kara. Kiadói papírkötés. Megjelent 600 példányban.
Schneiderhöhn, Hans:
Die Erzlagerstätten der Frühkristallisation. Mit 143 Abbildungen im Text und auf 10 Falttafeln. (Dedikált.)
Stuttgart, 1958. Gustav Fischer Verlag (Druck: H. Laupp jr., Tübingen). XIII + [1] + 315 + [1] p. + 10 t. (kihajtható térképvázlat).
Dedikált: ,,Herrn Dipl. Chem. Ing. L. Soós mit [freundlichen] Dank und Grüßen! H. Scheinderhöhn. 30. X. 59". Az érclelőhelyek vetületeit tanulmányozó földtani szakmunka szövegét számos szövegközti és egész oldalas ábra és térképvázlat kíséri.
Prov.: Soós László. [Soós László (1920-1995) geológus, geográfus, geokémikus, vegyészmérnök.]
(Die Erzlagerstätten der Erde, Band I.)
Aranyozott kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.
Rosenberg Sándor Gyógyszerészeti Laboratoriumának naptára az 1933. évre.
Budapest, [1932]. Rosenberg Sándor Gyógyszerétei Laboratoriuma (Globus Rt. ny.) 31 + [33] p. + 365 levél (naplólevelek) + [22] p. (havi tervek, telefonszámok és hirdetések).
Kötetünk törzsét a napi gyógyszerhasználat rögzítését lehetővé tevő naptárlevelek alkotják. A naptárlevelek csupán a legszükségesebbek közlésére szorítkoznak: a dátumot, a hét napját jelölik meg, a napkelte, napnyugta, holdkelte és holdnyugta időpontját, valamint a gyógyszer-bevitel órájának rögzítésére szolgáló táblázatot hordozzák; a napló tehát nem munkabeosztáshoz használatos határidőnapló. Az egykori tulajdonos végül a naplórészt egészen más célra használta, a négy kitöltött levélen komolyzenei élményeit, illetve egy esetben egy házizsúr emlékeit rögzítette. A kötet elején kártyanaptár formátumú év-összefoglaló, gyógyszerészeti jegyzetek, pénztárkönyv és jegyzetlapok, a kötet végén az 1934. év első három hónapjának gyógyszer-előjegyzéseire szolgáló táblázatok, telefonszámok rögzítésére való űrlapok, majd gyógyszerészeti hirdetések.
Aranyozott, vaknyomásos bőrkötésben, a gerincen évszámfelirattal, aranyozott festésű lapszélekkel. Jó példány.
Walther, W. - Jaeger, M. - Radius, J.: Handwörterbuch der Gesammten Chirurgie und Augenheilkunde, herausgegeben von den Professoren - - . Vierter Band. [IV. köt.] Incontinentia - Opium. Leipzig, 1839, Gebhardt und Reisland, 2 sztl. lev.+ 838 p. Német nyelven. Korabeli, átkötött félbőr-kötésben, kopottas, sérült borítóval és gerinccel, helyenként kissé foltos lapokkal, intézményi bélyegzőkkel. A belső kötéstáblán Dr. Hültl Hümér (1868-1940) sebészorvos, egyetemi tanár, a gyomor-bélvarrógép feltalálójának ex libris-szével.
Vendl Miklós:
Kőzet-, szén- és ércmeghatározó módszerek. 210 ábrában összefoglalt 334 rajzzal és több táblázattal.
Sopron, 1935. A M. Kir. József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Bánya-, Kohó- és Erdőmérnöki Kara Könyvkiadó Alapja - Röttig-Romwalter Nyomda bérlői. 367 + [1] p. Egyetlen kiadás.
Vendl Miklós (1896-1977) soproni egyetemi tanár műve a téma alapvető monográfiája, oldalszámozáson belül szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrált.
Kiadói félvászon kötésben, jó példány.
Varró Aladár Béla
Gyógynövények gyakorlati alkalmazása. A mindennapi és az orvosi gyakorlatban felhasználható gyógynövények és gyógyteák ismertetése. Gyógynövény receptgyüjteménnyel és szótárral.
[Budapest], (1936). Székely Nyomda és Könyvkiadó Vállalat. 208 + [4] p. Első kiadás.
Példányunk címoldalán és fedőborítóin erős foltosság.
BOEH VII. 4542.
Fűzve, színes, illusztrált, foltos, gyűrött kiadói borítóban. Körülvágatlan példány.
Gruber, [Max von] Miksa:
A nemi élet egészségtana (férfiak számára). Átdolgozta és honi viszonyokhoz alkalmazta Sugár K. Márton.
Budapest, [1907]. Légrády Testvérek (ny.) 101 + [3] p. + 2 t. (színes). Egyetlen magyar kiadás.
(Az egészség-ápolás könyvtára, II. kötet.)
Max von Gruber (1853-1927) bakteriológus, eugenetikai író, a közegészégtan müncheni tanárának műve eredeti nyelven először 1903-ban jelent meg, ,,Hygiene des Geschlechtslebens" címmel, az ismeretterjesztő munkát számos nyelvre lefordították, 1925-re pedig már szerzője már a mű 52. kiadását ünnepelhette. Bár a magyar kiadás jelentős átdolgozás is egyben, a munka a magyar piacon szokatlanul szókimondó stílusban íródott.
A bécsi születésű Max von Gruber a szociáldarwinizmus híveként óva int a pszichés, testi fogyatékosságokkal bíró egyénekkel létesített szexuális kapcsolattól, a nemi élet túlzásba vitelétől, a nemi élet bizonyos formáit helyteleníti, és általánosságban is a mértékletesség és a higiénia fenntartását javallja, ahogyan az élet minden területén, úgy a házaséletben is. A technikai részletekbe is bocsátkozó szerző az állam, a társadalom és a társadalmi higiéné érdekét tartja szem előtt, amikor felszólal az onánia, a prostitúció, az alkoholizmus és a nemi kicsapongás ellen. Néhány oldalon halvány rozsdafoltosság.
Szecessziós keretmintával díszített kiadói egészvászon kötésben.