Historical documents, manuscripts

Number of items: 51

1896 április 1. Hajós Alfréd (1878-1955) az újkori olimpiák történetének első magyar bajnoka saját kézzel írt levelezőlapja édesanyjának útban az olimpiára Voloszból. A német nyelvű levélben arról ír, hogy jól érzi magát, de mindig melege van. A teljes szöveg: Kedves Édesanyám! Az első állomásunk hajóval, Jól vagyok, minden rendben. Csak egy kicsit tengeribeteg vagyok. Holnap reggel érkezünk Athénba. Gyakran nagyon megelem van. Mindenkinek üdvözlettel: Alfréd / 1 April 1896. Autograph letter of Alfred Hajos, the first Hungarian olympic champion (swimming), from the Athen Olympic Games to his mother on the way to Athens from Volo. In German.
11303.

1896 április 1. Hajós Alfréd (1878-1955) az újkori olimpiák történetének első magyar bajnoka saját kézzel írt levelezőlapja édesanyjának útban az olimpiára Voloszból. A német nyelvű levélben arról ír, hogy jól érzi magát, de mindig melege van. A teljes szöveg: "Kedves Édesanyám! Az első állomásunk hajóval, Jól vagyok, minden rendben. Csak egy kicsit tengeribeteg vagyok. Holnap reggel érkezünk Athénba. Gyakran nagyon megelem van. Mindenkinek üdvözlettel: Alfréd" / 1 April 1896. Autograph letter of Alfred Hajos, the first Hungarian olympic champion (swimming), from the Athen Olympic Games to his mother on the way to Athens from Volo. In German.

200 000 HUF
625,00
689,66
1907 Róth Miksa (1865-1944) névjegykártyája saját kézzel írt gratuláló soraival
11304.

6 000 HUF
20,69
1916 Belépő jegy IV. Károly koronázási ünnepélyére, aláírással, pecséttel, 14x16 cm
11305.

6 000 HUF
20,69
14
1919 május 11. dr. Lechner Károly orvosprofersszornak, a kolozsvári egyetem dékánjának írt levél tanítványaitól, a román megszállás alkalmából. A kézzel írott levélben hazafias hangon biztosítják együttérzésükről és kitartásra biztatják. Hozzá idézettel díszített nemzetiszín szalag a megszállás dátumával. A levél igényes aranyozott vászon kötésben. 21x26 cm
11306.

15 000 HUF
46,88
51,72
1920 VÉDETT! Neuilly, Apponyi Albert (1846-1933) a békeküldöttség elnökének március 8-án kelt, Huszár Károly (1882-1941) miniszterelnöknek címzett, gépelt, aláírt levele, amelyben a fehérterrorról tudósító külföldi sajtóértesülésekre hivatkozva a magyarországi helyzet konszolidációját sürgeti, mert a törvénytelen cselekmények, országunk színvonalának süllyedése és az abból joggal folyó ártalmas megítélés a békedelegáció működését is veszélyeztetik, 4 p. Megírásáról, elküldésének körülményeiről a békedelegáció mindkét naplóíró tagja, Wettstein János (1887-1972) követségi tanácsos és Csáky István (1894-1941), Apponyi személyi titkára említést tett leírásában, néhány nappal később Wettstein maga közvetítette azt a külügyminiszter útján a miniszterelnöknek. A képviselőtestületben nagy visszhangot keltett levelet már az új kormányfő, Simonyi-Semadam Sándor ismertette a nemzetgyűlés március 17-i ülésén. Ugyan szövegét a március 18-i újságok közölték, illetve a nemzetgyűlési naplóban is megjelent, az eredeti dokumentum azonban eddig ismeretlen volt.
11307.

1920 VÉDETT! Neuilly, Apponyi Albert (1846-1933) a békeküldöttség elnökének március 8-án kelt, Huszár Károly (1882-1941) miniszterelnöknek címzett, gépelt, aláírt levele, amelyben a fehérterrorról tudósító külföldi sajtóértesülésekre hivatkozva a magyarországi helyzet konszolidációját sürgeti, mert a "törvénytelen cselekmények", "országunk színvonalának süllyedése" és "az abból joggal folyó ártalmas megítélés" a békedelegáció működését is veszélyeztetik, 4 p. Megírásáról, elküldésének körülményeiről a békedelegáció mindkét naplóíró tagja, Wettstein János (1887-1972) követségi tanácsos és Csáky István (1894-1941), Apponyi személyi titkára említést tett leírásában, néhány nappal később Wettstein maga közvetítette azt a külügyminiszter útján a miniszterelnöknek. A képviselőtestületben nagy visszhangot keltett levelet már az új kormányfő, Simonyi-Semadam Sándor ismertette a nemzetgyűlés március 17-i ülésén. Ugyan szövegét a március 18-i újságok közölték, illetve a nemzetgyűlési naplóban is megjelent, az eredeti dokumentum azonban eddig ismeretlen volt.

150 000 HUF
468,75
517,24
21
1920 VÉDETT! Horthy Miklós május 28-án kelt, diktált, saját kezűleg aláírt levele (+boríték) Simonyi-Semadam Sándor (1864-1946) miniszterelnöknek a trianoni béke aláíróinak elhúzódó kijelölése ügyében: Thomas Hohler (1871-1946) budapesti brit és Maurice Fouchet (1873-1924) budapesti francia főmegbízott kérésére, azokkal egyetértésben arra kéri Simonyi-Semadamot, hogy Teleki Pál vállalása ellenére ne a külügyminisztert jelöljék ki a békediktátum egyik aláírójának: habár a külügyminiszter előttem is kifejezést adott abbéli elhatározásának, hogy a szerződést ő aláírja és aggályaimat eloszlatni igyekezett, ehhez a jelzett akokból(sic!) még sem járulhatok hozzá. Teleki személyéről az előző napi minisztertanácsi ülés határozott, ez azonban többszörös ellenállásba ütközött, ezekre a jelzett okokra Horthy is kitért levelében. Egyfelől Teleki az aláírás után le akart mondani, a francia külügy azonban a folyamatban lévő francia-magyar tárgyalásokra is tekintettel nem kívánta a franciabarátként számon tartott külügyminiszter távozását. Továbbá Teleki a kormánytagok közül egyedüliként tagja volt a nem sokkal korábban, május 19-én lemondott békedelegációnak. Végül tiltakozást váltott ki az is, hogy a békeszerződést épp egy erdélyi származású politikus írja alá. Az ellenállás hatására a minisztertanács még aznap, május 28-án újratárgyalta az aláírók ügyét, amelyben végleges megállapodás csak május 31-én született. Rendkívüli ritkaság, forrásértékű dokumentum!
11308.

1920 VÉDETT! Horthy Miklós május 28-án kelt, diktált, saját kezűleg aláírt levele (+boríték) Simonyi-Semadam Sándor (1864-1946) miniszterelnöknek a trianoni béke aláíróinak elhúzódó kijelölése ügyében: Thomas Hohler (1871-1946) budapesti brit és Maurice Fouchet (1873-1924) budapesti francia főmegbízott kérésére, azokkal egyetértésben arra kéri Simonyi-Semadamot, hogy Teleki Pál vállalása ellenére ne a külügyminisztert jelöljék ki a békediktátum egyik aláírójának: "habár a külügyminiszter előttem is kifejezést adott abbéli elhatározásának, hogy a szerződést ő aláírja és aggályaimat eloszlatni igyekezett, ehhez a jelzett akokból(sic!) még sem járulhatok hozzá". Teleki személyéről az előző napi minisztertanácsi ülés határozott, ez azonban többszörös ellenállásba ütközött, ezekre a "jelzett okokra" Horthy is kitért levelében. Egyfelől Teleki az aláírás után le akart mondani, a francia külügy azonban a folyamatban lévő francia-magyar tárgyalásokra is tekintettel nem kívánta a franciabarátként számon tartott külügyminiszter távozását. Továbbá Teleki a kormánytagok közül egyedüliként tagja volt a nem sokkal korábban, május 19-én lemondott békedelegációnak. Végül tiltakozást váltott ki az is, hogy a békeszerződést épp egy erdélyi származású politikus írja alá. Az ellenállás hatására a minisztertanács még aznap, május 28-án újratárgyalta az aláírók ügyét, amelyben végleges megállapodás csak május 31-én született. Rendkívüli ritkaság, forrásértékű dokumentum!

300 000 HUF
937,50
1 034,48
21
1922 Bp., Az Országos Pázmány-Egyesület elismerő levele Keménffy K. Dániel egyházi író részére, Prohászka Ottokár elnök és dr. Sziklay János főtitkár aláírásával
11309.

3 000 HUF
10,34
1923 Rákosi Jenő (1842-1929) író saját kézzel írt levele Ágoston Ernő (1889-1957) festő, grafikusnak
11310.

5 000 HUF
17,24
cca 1925 Bárcziházi Bárczy István (1882-1952) államtitkár autográf levele lord Rothermere, magyar revízió támogatójának a Daily Mail tulajdonosának személyes hangvételben. A levélben megköszöni, amit Magyarországért tesz. Két beírt oldal
11311.

8 000 HUF
27,59
1928 Teleki Pál (1879-1941) politikus, miniszterelnök(1920-1921,1939-1941), geográfus, egyetemi tanár gépelt levele Gergely Endre (1885-1938) térképészhez, amelyben szakmai kérdések ügyében kér találkozót tőle, Teleki Pál aláírásával.
11312.

6 000 HUF
20,69
16
1930 Dr. Vass József (1877-1930) kalocsai nagyprépost, politikus, vallás és közoktatásügyi miniszter (1920-1922) temetésének, és részben 50. születésnapi ünnepségének (2 db), valamint a veszprémi kerületi küldöttség díszebédjének (2 db) fotói, összesen 43 db eredeti fotó kartonlapokon, kartonmappában, két kartonlapon újság cikkekkel, továbbá 5 újságkívágásos fotóval, az első kartonlapon Dr. Vass Józsefről készült emléklappal.  Az születésnapi ünnepséges fotókon: Vass József, Bethlen István, Ernszt Sándor, Huszár Károly, Zsitvay Tibor és mások.  A temetéses fotókon Horthy Miklós kormányzó, Klebelsberg Kunó vallás és közoktatásügyi miniszter, Huszár Károly politikus, volt miniszterelnök, Karafiáth Jenő politikus, későbbi miniszter, főpolgármester, Mayer János földművelésügyi miniszter, Ripka Ferenc főpolgármester, Wlassics Gyula korábbi miniszter, Serédy Jusztinián hercegprímás, Szmrecsányi Lajos egri érsek, Küry Béla altábornagy, József főherceg, és több más magas rangú politikus, katonatiszt, és klerikus, valamint számos más közéleti személyiség, 9x14 cm és 22x16 cm közötti méretben.
11313.

40 000 HUF
125,00
137,93
1932 Tuli Géza Titusz (1888-1966) olimpiai ezüstérmes tornász, sportvezető saját kézzel írt levelezőlapja Hajós Alfréd olimpiai bajnoknak. A levélben jelentkezik az újságokban látott felhívásra, ahol hirdetésben kerestek az olimpiákon sikeresen szereplőket megalakítandó szervezetbe. Hajtásnyommal
11314.

20 000 HUF
62,50
68,97

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF

Useful information:

News

Auction buyer's provision: 22%

365. Auction:
Payment deadline is 20 March

366. Auction:
From 10 to 19 March
Payment deadline is 3 April
Viewing: From 16 to 19 March

  Events calendar

  • Mon-Wed: 10-17
  • Thurs 10-19
  • Fri: closed

© 2011-2018 Darabanth Philatelic and Numismatic Auctions Co., Ltd.