Tétel

80 000 HUF

Description:

Csondor János: Gazdaságbéli számadó és számvevő tiszti útasítások, mellyekben mind a fő tiszteknek az urodalmi gazdaságok vísgálására, és igazgatására, mind a számadóknak a számadások rendes vezetésére szolgáló rendszabásokat úgy a számadó könyvek, tanulevelek, laistromok, tabellák hasznos esmértetését s készittések módját, nem külömben a számadások vísgálásának és birálásának rendtartásait elő adja, és hosszas tapasztalásiból merítve közre botsátja Csondor János. Keszthelyen, 1819. Perger Ferentz betűivel. [8] + XII + 343 + [5] p. + 35 t. (kihajtható számviteli táblák, ebből 16 kétoldalas). Egyetlen kiadás. Csondor János gazdatiszt, keszthelyi jószágigazgató, a Festetics grófok számvevője a 19. század elején. Ízes magyarsággal megírt számviteli tankönyve a téma egyik első magyar összefoglalása, és emlékezetesen körvonalazza a nagyobb agrárgazdaságok számvevőire váró feladatok szerteágazó mivoltát. A bevezető jellegű tankönyv nem csupán a jelentősebb uradalmak gazdasági tevékenységének bevételi és kiadási oldalának könyvelésében segít, hanem egyszersmind táblázatos formában közli a gazdatiszti pozícióval kapcsolatos erkölcsi normákat (a gazdatiszt lehetőség szerint ne legyen játszi kedvű, részeges vagy haragvó természetű). A kiadvány vázolja a nagyobb uradalmak gazdatiszti fokozatait, egy másik fejezetben pedig előszámlálja a kasznárok, számvevők és más gazdasági szakemberek feladatköreit. Gazdasági szakkönyv lévén a kötet időnként erősen figyelmeztet bizonyos hitelügyletekkel, kocsmáltatással, felvásárlással foglalkozó társadalmi csoportok üzelmeire; összességében kimondható, hogy az egykori keszthelyi gazdatiszt perspektívájából a honi zsidóság előnytelen szemszögből látszik. Az előszó utolsó oldalán régi tulajdonosi bejegyzés. BOEH II, 2745. Enyhén kopott korabeli kartonkötésben, a címfelirat a gerincen vörösesbarna címkén. Jó példány, nagyon ritka könyv.

Share:

Photo of the item taken by : ufk