Tétel

Catalogue number:

19339.
Closed 468. Online auction
Books: History

4 000 HUF

Description:

Turchányi Egon: Glóriás Árpádok. Kornis Gyula előszavával, Györgyfi György rajzaival. Budapest, [1938]. Szent István-Társulat (Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó Rt.) 287 + [1] p. + 4 t. (feliratozott hártyapapírral védett kromolitográfia). Egyetlen kiadás. A Szent István-év alkalmából kiadott királylegendárium, mely a katolikus hitet felvevő magyarság Árpád-kori történelmét királydinasztiáján, belviszályain és királyszentjein keresztül mutatja be, oldalszámozáson belül számos szövegközti rajzzal kísérve. A szerző szerint a nomád törzsek kultúrája a hit felvételével és az Európába való beilleszkedéssel az Árpád-kor végéig totálisan megváltozik, és szárba szökken a speciálisan magyar lovagkor. A szerző elbeszélése ugyanakkor időnként nem nélkülözi az aktuálpolitikai kiszólásokat sem: ,,Később Imre egy európai keresztesháborút vezetett befejezésig a Balkán félsziget bogumiljai ellen, akik elvhirdetésben és doktrinákban majdnem előképei voltak a modern szovjet-bolsevizmusnak. Megegyeztek vele a sátánhit Istentagadásában, s az elvek társadalombomlasztó továbbfűzésében. A családbomlasztás, tekintélytagadás, az erkölcsök megtagadása: ugyanaz volt, mint ott. Kiküszöbölésük az életerős és jövőre hivatott társadalmaknak éppen úgy létkérdése volt, mint ahogy az ma is a bolsevizmus elleni küzdelem". Aranyozott, festett kiadói egészvászon kötésben, felül vörös festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk