Es ist zu lizitieren
18823.
Foto
20 000 HUF
54,20 EUR, 62,50 USD
22 000 HUF
ca 1860 Podmanini és aszódi báró Podmaniczky Frigyes (1824-1907) író, politikus, Fővárosi Közmunkák Tanácsának alelnökről készült vizitkátya méretű fotó korabeli feliratozással 6x9,5 cm
Az 1860 körüli időszak a magyar arisztokrácia esetében még a vizitkártya-fotó (carte de visite) műfajának kezdeti szakasza. Ekkor: a fényképezés még drága és kevéssé elterjedt, nem minden közszereplőről készült sorozatban terjesztett portré, a felvételek nagy része nem maradt fenn, vagy sérült.
Podmaniczky Frigyes ikonográfiája szűk.
Noha "Budapest vőlegényeként" közismert, kevés igazán korai fiatalkori fénykép ismert róla. A legtöbb ábrázolás későbbi, 1870-1890 közötti, már a városépítő "nagy öreg" szerepében mutatja. Az 1860 körüli portré még a nagy városformáló korszak előtti Podmaniczkyt ábrázolja.
Amikor 1873 után a főváros rohamos fejlődésnek indult, Podmaniczky a Fővárosi Közmunkák Tanácsának alelnökeként gyakorlatilag felügyelte az Andrássy út kialakítását, részt vett a Nagykörút szabályozásában, döntő szerepe volt a Sugárút, a közparkok és közlekedési tengelyek megtervezésében.
Soha nem nősült meg. Kortársai tréfásan - de találóan - nevezték el "Budapest vőlegényének", míg mások családot alapítottak, ő egy várost nevelt fel.
Ez az 1860 körüli fénykép még azt az embert mutatja, aki a reformkor és a kiegyezés közötti átmenetben áll, tele van tervekkel, de még nem sejti, hogy fél évszázadon át Budapest arculatát fogja meghatározni.
| bis 1 000 HUF | 100 HUF |
| bis 5 000 HUF | 200 HUF |
| bis 10 000 HUF | 500 HUF |
| bis 20 000 HUF | 1 000 HUF |
| bis 50 000 HUF | 2 000 HUF |
| bis 100 000 HUF | 5 000 HUF |
| bis 200 000 HUF | 10 000 HUF |
| bis 500 000 HUF | 20 000 HUF |
| bis 1 000 000 HUF | 50 000 HUF |
| bis 2 000 000 HUF | 100 000 HUF |
| bis 5 000 000 HUF | 200 000 HUF |
| bis 10 000 000 HUF | 500 000 HUF |
| ab 10 000 000 HUF | 1 000 000 HUF |