Tétel

Rufpreis:

18 000 HUF

Beschreibung:

Középítéstan. Hauszmann Alajos (1847-1926) építész, egyetemi tanár épületszerkezet-tani előadásainak sokszorosított kézirata, a szerző rajzaival, első oldalán feltehetően a szerző, Hauszmann Alajos autográf feliratozásával: "Előadásaim a középítészetben, 1872 évtől kezdve".
[Budapest, 1873 körül]. [Nyomda nélkül]. 5-240 p. + 2 t. (kétoldalas).
Az egyetemi szintű építészmérnöki képzés Magyarországon 1871-ben indult meg. Ezekben az években szilárdult meg az építész hallgatók egységes tanrendje is, melyben 17 tantárgy foglalt helyet: az építész növendékeknek a matematikai, geometriai és nemzetgazdasági tantárgyakon kívül 12, kimondottan építészeti tárgyból kellett érdemjegyet szerezniük, ebből pedig az első nagyobb, bevezető tudásanyagot a három féléven keresztül oktatott középítészet adta. Ennek bevezető, "Középítéstan I." névre hallgató előadását Hauszmann Alajos (1847-1926) építész, egyetemi tanár tartotta, a korszakos jelentőségű pedagógus és építész. A heti 3 órában tartott előadás - miként az kézírásos jegyzetünk gazdag ábraanyagából is jól látható - az anyaghasználat, a falazatok, alapozások, falvastagságok, fafödények, vasfödények, boltozatok szakismereteit adta át. Kéziratos jegyzetünk az 5. oldallal, a törzsanyag első oldalával kezdődik, címlapja hiányzik. A nyitóoldalon ismeretlen kéz által - feltehetően Hauszmann Alajos által - írt, kék színű irónnal jegyzett feliratozás: "Előadásaim a középítészetben, 1872 évtől kezdve".
Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben. Jó példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk