Tétel

Rufpreis:

4 000 HUF

Beschreibung:

(Dolinay Gyula): Történelmi arcképcsarnok az ifjúság és a nép számára. 300 képpel. (Budapest, 1909). Dolinay Gyula Hírlap- és Könyvkiadó-vállalata (Pázmáneum Nyomda). 95 + [1] p. Első kiadás. Dolinay Gyula (1850-1918) újságíró, szerkesztő, egyesületi titkár, egyesületi túrák szervezője, számos hazafias ismeretterjesztő munka szerzője. Függetlenségi szellemben írt, szövegközti portrékkal gazdagon illusztrált történelmi összefoglalása a régi időket tekintve a legkevésbé sem vádolható katolikus vagy osztrák szimpátiákkal. A népies (közérthető és olvasmányos) stílusban megírt történeti áttekintés nem fukarkodik a jelzőkkel, egyes történelmi szereplőkkel kapcsolatos rokonszenvét és ellenszenvét kevéssé titkolja. A dunántúli születésű, debreceni neveltetésű szerző a magyar történelem csúcspontjainak az Árpád-kort, az önálló Erdély fejedelemségét, illetve az 1848-1849-es szabadságharcot tekinti. Függetlenségi szemléletét árnyalja azonban Görgey tábornok szerepének méltánylása, illetve a regnáló uralkodó, I. Ferenc József történelmi érdemeinek elismerése. Példányunk néhány levelének fűzése meglazult, egyes oldalakon halvány elszíneződés. Aranyozott, festett, enyhén sérült gerincű kiadói félvászon kötésben.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk