Tétel

Rufpreis:

6 000 HUF

Beschreibung:

Iványi Béla: Göncz szabadalmas mezőváros története. (Budapest), 1926. Kertész József könyvnyomdája, Karcag. [4] + 194 + [2] p. + 1 t. (kihajtható). Első kiadás. Iványi Béla (1878-1964) jog- és művelődéstörténész, levéltáros, debreceni egyetemi tanár, politikus. Gönci helytörténeti monográfiáját az előszó tanúsága szerint egy kedves kollégájának kérésére írta, aki korábban, egy a Zemplénben tartott nyaralása során felkereste a kisvárost, és annak levéltári anyagából bőséges válogatást vitt Debrecenbe. Iványi Béla helytörténeti monográfiája tehát levéltári alapokon nyugszik, társadalomtörténeti fókuszú, helyi konfliktusok leírásában gazdag, olvasmányos stílusban megírt várostörténete érdekessége, hogy a városi polgárok egészen korai, XVI. századi lajstromát tudja nyújtani; ilyen adatokkal a szabad királyi városok is alig büszkélkedhetnek, nemhogy a mezővárosi jogú Gönc városa. Igaz, ebben az időben tekintélyt kölcsönzött a városnak, hogy a megyegyűléseket itt tartották; Abaúj vármegye székhelye, Kassa ugyanis szabad királyi városi privilégiumai miatt nem fogadta falai közé a megyegyűlést. A szerző jogtörténeti érdeklődésére vall még a város újkori jogéletének vázolása is. Kötetünk utóéletéhez tartozik, hogy a fiatal Mályusz Elemér történész a kismonográfia néhány elemét kritizálta, emiatt pedig a hevesebb vérmérsékletű szerző párbajra hívta a történészt. (A visszaemlékezések szerint a levéltáros szerző és a középkorász Mályusz Elemér párbajában senki sem sérült meg.) Példányunk fűzése meglazult. (A Debreceni Tisza István Tudományos Társaság Honismertető Bizottságának kiadványai. II. kötet, 2-3. füzet.) Fűzve, feliratozott, enyhén hiányos, sérült gerincű kiadói borítóban.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk