[Atlasz.] Schossig's Eisenbahn- und Verkehrs-Atlas der Oesterreichisch-Ungarischen Monarchie ausgeführt in der Geografischen Anstalt Schossig & Co. (1888). [Bécs] Wien, [1888]. Geographische Anstalt Schossig & Co. [264] p. + 18 térkép (színes, ebből 8 kihajtható, 9 dupla oldalas). Folio. A bécsi Schossig Térképészeti Kiadó gondozásában megjelent, német nyelvű közlekedési atlasz az Osztrák-Magyar Monarchia teljes területének aktuális vasúti és gőzhajózási hálózatát mutatja be. Az atlasz nagyját a táblázatos formában közölt vasúti és gőzhajózási hálózat teszi ki, legmívesebb része azonban a 18 színes, nagy méretű, részletgazdag térkép, mely a Monarchia valamennyi régióját ábrázolja, illetve a Monarchia három meghatározó városa - Bécs, Prága és Budapest - ritkán látható, 1888. évi térképét nyújtja. Az atlasz a következő rendben sorakoztatja régiós vasúti táblázatait és térképeit: Felső-Ausztria -- Alsó-Ausztria -- Stájerország és Karintia -- Tirol és Vorarlberg -- Krajna, Görz, Gradiska és Isztria -- Dalmácia, az okkupált Hercegovina és Szandzsák -- Csehország -- Morvaország és Szilézia -- Galícia -- Magyarország -- Erdély -- Horvátország és Szlavónia. A kötet három záró térképéből kiemelt érdekességű az 1888. évi Budapest-térkép, melyen a Nagykörút építésének utolsó időszaka tanulmányozható, a hidakból ebben az időben a Lánchíd, a Margit híd és a déli összekötő vasúti híd létezik, a vasúti pályaudvarokból a Nyugati, a Keleti és a Déli pályaudvar, a Parlament épülőfélben; mellette viszont az elnyomás szimbólumaként még mindig létezik az Újépület (néhány év múlva a főváros reprezentatív terét, a Szabadság teret alakítják ki helyén). A város határát Pesten a Városliget és az Orczy-kert jelenti, Budán az alig lakott Gellérthegy és a néptelen Kelenföld), a Margit hídtól északra pedig csupán néhány ház áll a Duna partján, mögötte már kertek sorakoznak. Kötetünk bekötött eredeti borítója a gerincnél erősített, példányunk néhány levelén apró pótlás, néhány térkép verzóján javítás, erősítés, a közép-európai vasúthálózatot közlő térképen szakadások, sérülések. Hiányos gerincű, enyhén kopott korabeli félvászon kötésben, az eredeti első borítófedél bekötve. Rendkívül ritka.
Gerald Rotter: Lokomotiven und Eisenbahnen. Illustriert von Werner Schicke und Ernst Scholz. Plochingen, 1968, Herba-Verlag. Fekete-fehér és színes illusztrációkkal, közte beragasztott gyűjtőképekkel. Német nyelven. Kiadói félvászon-kötés, kopottas borítóval, szétváló fűzéssel, a lapok többsége kijár.