Tétel

Rufpreis:

6 000 HUF

10

Beschreibung:

A magyar városok statisztikai évkönyve. Szerkesztette: Thirring Gusztáv. I. évfolyam. (Budapest, 1912. Budapest Székesfőváros Házinyomdája). XII + 158 + [2] + 686 p. A magyar városok statisztikai évkönyve monumentális pillanatfelvétel a hazai városok társadalmáról, gazdaságáról az utolsó békeévek egyikében. A szerkesztő, Thirring Gusztáv (1861-1941) statisztikus, demográfus, a hazai kivándorlás szakértője által szerkesztett tanulmánykötet első része rövid történelmi, földrajzi és gazdasági városismertetést nyújt az ország 27 törvényhatósági jogú és 131 rendezett tanácsú városáról, majd újrakezdődő lapszámozás szerint a legváltozatosabb témájú statisztikai adatok következnek az ország városairól. A statisztikai részben az egyes városok rendjében következő népmozgalmi adatok, anyanyelv és felekezet szerint, házasodási és halálozási statisztikák, a vezető halálnemek az egyes városokban, a szőlőterület adatolása, a helyi iparvállalatok lajstroma, a vasút és közúthálózat mutatószámai, a városban található automobilok, motorkerékpárok és kerékpárok száma, a vendégéjszakák száma három év szerinti bontásban, az utcatisztogatásban részt vevők száma, a nyilvános parkok és befásított utcák mennyisége, a rendőrségek létszáma a bűncselekmények jellegével párhuzamosan, a tűzoltóságok mutatószámai, a tanügy és szegényügy sarokszámai, a jelentékenyebb jótékony egyletek lajstroma, a helyi sajtó jelenlétének adatai, a város virilistáinak (vezető adófizetőinek) foglalkozása, a város önkormányzati tisztségviselőinek fizetése. Társadalomtörténetileg igen emlékezetes dokumentum. (A Magyar Városok Országos Kongresszusának iratai. II. szám.) Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk