Tétel

Katalognummer:

18081.
Beendet 474. Fernauktion
Drucksachen

Rufpreis:

4 000 HUF

Beschreibung:

[Aprónyomtatvány] Csudálatos Kép. (Szent Mihály levele) Szabadka, 1856. Nyomatott Bittermann Károlynál. Keretdíszes, illusztrált egyleveles nyomtatvány, mérete: 333x204 mm. Egyleveles nyomtatványunk előzménye a ,,Szent Mihály levele"-ként ismert vallásos aprónyomtatvány, mely a XIX. század közepétől a XX. század első negyedéig országszerte elterjedt. Egyházi tilalmazása miatt nyomdai termékként később már nem jelenhetett meg, ezért a nép körében kéziratos másolatokban élt tovább. Az erkölcsi tanításokat, figyelmeztetéseket tartalmazó, amulettszerűen is használatos ponyvakiadvány ,,Csudálatos kép" címmel, rövidített változatban, falra függeszthető nyomtatványként is elterjedt, példányunk is a rövidített változatból való. Az irat jézusi kinyilatkoztatásként határozza meg magát, melynek eredetijét 1813-ban találták meg Németországban, Velz városában. Az irat döntően a Tízparancsolat megtartására figyelmeztető intés, különös tekintettel a vasárnap megtartására, és azt az ígéretet hordozza, hogy kifüggesztője megmenekülhet az elemi csapásoktól és házi bajoktól. (Forrás: Lengyel Ágnes: Égi levelek, látomásban közvetített imádságok a palóc népi vallásosságban.) Ornamentális keretben elhelyezett iratunk közepén a Megfeszítettet ábrázoló fametszet. Vászonra vont példányunk közepén, a hajtás mentén kisebb, a fametszetet is érintő hiány, illetve foltosság. Vászonra vont lap, verzóján kisebb foltossággal.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk