Tétel

Rufpreis:

3 000 HUF

Beschreibung:

Prém József: Bosnyák Anna. Tragédia öt felvonásban. (Dedikált.) Budapest, 1895. Athenaeum Rt. (ny.) [8] + 162 p. Egyetlen kiadás. Dedikált: ,,Méltóságos gróf Festetics Andorné únnőnek a legmélyebb tisztelettel Prém József. Budapest, 1896. október 8." Prém József (1850-1910) író, drámaíró, újságíró pályaműve a Magyar Tudományos Akadémia által kiírt 1894. évi Teleki-pályázaton száz arany jutalmat nyert. A késő dualizmus korában nem kisebb intézmény, mint a Magyar Tudományos Akadémia írt ki drámapályázatokat különböző színházi műfajokban a nemzeti dráma fejlesztésének célzatával. A Teleki-pályázat szigorú megkötései verses formájú szomorújátékokat írtak elő, lehetőség szerint történelmi, azon belül is magyar történelmi tárgyban. Az éves termést az Akadémiai Értesítő vonatkozó füzetei ismertették, általában szórakoztatóan részletezve mindazt, hogy az az évi beküldött pályázatok mily kevéssé érdemelnek jutalmazást kulisszahasogató megoldásaik, lélektani valószínűtlenségeik vagy bárgyú ötleteik miatt. Ennek ellenére a pályázatot minden évben megrendezték, majd a beküldött eredmények felett a bíráló bizottság jobbára véres tort ült. Prém József a korszak sikeresebb drámapályázói közé tartozik, háromszor is elnyerte a Teleki-pályázat fokozatainak egyikét. A verses tragédia a XV. századi Jajcában játszódik, és az emelt nyelven megírt leszámolási tragédiák számát gyarapítja. A vérgőzös dráma premierjéről nincs adatunk. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés, néhány oldalon halvány foltosság. Aranyozott, festett, enyhén foltos kiadói egészvászon kötésben, vörös festésű lapszélekkel. Jó példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk