Tétel

Rufpreis:

6 000 HUF

Beschreibung:

Davis, Andrew Jackson: The Great Harmonia; Being A Philosophical Revelation of the Natural, Spiritual, and Celestial Universe. Volume I: The Physician. Fourth Edition. Boston-New York, [1860 körül]. Benjamin B. Mussey & Co. - J. S. Redfield, Fowlers & Wells (Printed by C. C. Savage, New York). 1 t. (hártyapapírral védett acélmetszetű címképen a szerző portréja) + 456 p. + 1 t. Andrew Jackson Davis (1827-1910) amerikai spiritiszta, látnok. Fiatalkorában előadásokat hallgatott az állati magnetizmus néven ismert eljárásokról, majd látnoki babérokra tört. 1847-től nagyjából harminc könyvet szerzett spiritiszta és okkult témákban, saját bevallása szerint a műveket transzállapotban diktálta írnokának. ,,The Great Harmonia" címen megjelent korai munkája a spiritiszta mozgalom korai szakaszából származik, e hatkötetes nagy mű első, önmagában is megálló, The Physician alcímet viselő első kötete lételméleti és gyógyászati kérdésekkel foglalkozik. Több fejezetben boncolja az ember, az egészség, a betegség, az álom, a halál és a lélektan fogalmait, leghosszabb, művelődéstörténeti szempontból is érdekes fejezete a gyógyászat korabeli problémáit elemzi. Természetgyógyászati elvekből kiindulva hosszasan elemzi a homeopátia és az allopátia, a vízgyógyászat eljárásait, felhívja a figyelmet a természetes étrend, a napfénykúra, a jó levegő, a magnetizmus, az elektromosság és nem utolsósorban a helyesen megválasztott ruházat nyújtotta gyógyhatásokra. A sokat publikáló szerző meglátásainak újszerűségéből sokat levon a tény, hogy számos szerzőt idéz forrásmegjelölés nélkül: a látnok szerző a plágium vádját a művek transzállapotban való születésének - az idézeteket rendre megtaláló kritikusokat kevéssé meggyőző - érvével ütötte el. Mindenképpen érdekes dokumentum az alternatív gyógyászat korai szakaszából, első kiadása 1850-ben jelent meg. Az első előzéken és a belív egy oldalán régi tulajdonosi bejegyzés, a címoldalon dátumozás. Poss.: Gyöngyöshalászy Takách Zoltán [Gyöngyöshalászy Takách Zoltán magyar származású zongoraművész, zongoratanár és zeneszerző. A budapesti Zeneakadémián tanult művész az 1900-as évek első évtizedében magas rangú magyar diplomaták ajánlásával került az amerikai komolyzenei élet sodrába - az amerikai keleti part nagyvárosaiban, New Yorkban, Philadelphiában és az amerikai elit üdülőhelyein lépett fel, egyúttal magán zeneiskolát is fenntartott az Egyesült Államokban.] Aranyozott, enyhén sérült, enyhén hiányos gerincű, vaknyomásos korabeli egészvászon kötésben. Jó példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk