Tétel

Katalognummer:

11198.
Beendet 435. Fernauktion
Keramiken

Rufpreis:

9 000 HUF

Beschreibung:

Karcagi Miska kancsó, kézzel festett kerámia, jelzett, kopott, "Sose tud az ember úgy berúgni, hogy lefeküdni ne tudjon" felirattal, Jelzett: Kántor és Szabó, Karcag. Mázlepattanásokkal, m: 29,5 cm Domború formában kígyó vagy erdei sikló látható a legtöbb kancsó oldalán. Ennek a szimbolikája, az évenként vedlő kígyó, amely a megújulást, az örök életet és az egészséget jelenti, összekapcsolódott a megszentelt, megáldott bor szakrális erejével. Azoknál a házaknál, ahol beteg volt, miskakancsóban vitték a szentelt bort, amely ilyen értelemben a gyógyulás áldását jelentette - és ezt erősítette fel a kígyó attribútum is ugyanezzel a jelentés tartalommal. A kígyó-kultusznak ezenkívül is széles használatkörét ismeri a néprajz, például a pásztorok tárgyainál.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : karap_norbert