Historische Dokumenten, Handschriften

Zahl der Lose: 63

1943 Kolozsvár, Tamási Áron (1897-1966) író autográf levele Bókay Jánosné, ifj. Bókay János (1892-1961) író, műfordító felesége részére, benne meleg hangú üdvözlő sorokkal. "Sokszor jutott eszembe utolsó együttlétünk a fehér és derűs asztalnál. Ritkán éreztem olyan jól magam, mint akkor. Ezt kedves levele nélkül is meg akartam írni." Kolozsvár, 1943. XII. 21., autográf aláírással, borítékkal.
11700.

Rufpreis:
30 000 HUF
81,30
93,75
9

1944 ,,Budapesten, 1944. évi november hónap II. napján és azt követő napokban a  Lomnicz Szállóban összegyűjtött, onnan 1944. évi november hónap 18. napján Sopronkőhidán az Orsz. Kir. Fegyitnézetbe szállított és ott azóta is n. n. ,,védő őrizetben" tartott alulírottak vállalják a tisztasági és egészségi közös érdekből eredő kiadásokat egymás között egyenlő arányban megosztva.  Kelt Sopron-Kőhidán, 1944. évi december hónap 19. napján."   Rajta a egyezséget kötő személyek autográf aláírásaival:   ,,P. Ábrahám Dezső ny. min. elnök.": Danckai Pattantyús-Ábrahám Dezső (1875-1973) politikus, országgyűlési képviselő, miniszterelnök 1919-ben, jogász, ügyvéd.   ,,Bárdos Ferenc v. orsz. képviselő.": Bárdos Ferenc (1880-1959) volt szociáldemokrata országgyűlési képviselő.  ,,Dietz Károly ügyvéd, volt főkapitány.": Dietz Károly (1885-1969) ügyvéd, budapesti rendőrfőkapitány, a magyar labdarúgó válogatott szövetségi kapitánya (1934-1939.)  ,,Dr. Erődi Harrach Béla.": Erődi-Harrach Béla (1882-1956) közgazdász és szociálpolitikus, országgyűlési képviselő, egyetemi tanár.   ,,Dr. Erődi Harrach Tihamér.": Erődi-Harrach Tihamér (1885-1947) ügyvéd, országgyűlési képviselő, kormányfőtanácsos.   ,,Reisinger Ferenc. v. főispán, kormánybiztos, v. országgyűlési képviselő.": Reisinger Ferenc (1880-1964) Borsod vármegye főispánja - kormánybiztosa, szociáldemokrata politikus, országgyűlési képviselő.   ,,Dr. Töreky Géza m. kir. t(itkos) t(anácsos), a m. kir. kúra ny. elnöke.": Dr. töreki Töreky Géza (1873-1961) jogász, bíró, m. kir. titkos tanácsos, felsőházi tag, a Magyar Királyi Kúria elnöke (1937-1944.)   ,,Herceg Montenuovo Nándor földbirtokos.": Herceg Montenuovo Nándor (1888-1951) arisztokrata, földbirtokos, Horthy Miklós ismerőse, aki egyik zsidótörvényt se szavazta meg. Vylan Montenuovo Cuvée ,,névadója".  ,,Dr. Jeszenszky Sándor miniszteri osztályfőnök.": Dr. Jeszenszky Sándor (1886-1957) művészeti író, a Szinyei Merse Pál Társaság (1920-1949) alapító tagja, főtitkára, majd társelnöke. Vallás- és Közoktatásügyi minisztériumi tisztviselő (1910-től), filmszínészeti iskolák felügyelője, miniszteri osztályfőnök (1943-1946), majd miniszteri biztos (1946-1949).  ,,Dr. Simon Mihály Pál." (Ügyvéd.)   ,,lófő nagybaczoni Nagy Béla vezérőrnagy.": Vitéz lófő nagybaczoni Nagy Béla (1882-1962) katonatiszt, altábornagy, nagybaczoni Nagy Vilmos (1884-1976) vezérezredes, honvédelmi miniszter bátyja.   ,,dr. Rakovszky Tibor országgyűlési képviselő.": dr. Rakovszky Tibor kisgazda politikus, 1944-ben Szálasi hatalomátvétele után ellenállási mozgalomba kezdett másokkal, de gyorsan lebuktak.  ,,Kánya Kálmán." Kányai Kánya Kálmán (1869-1945) politikus, külügyminiszter (1933-1938).   A keret hátoldalán 'kis ablakban' 1 további aláírással:   ,,vitéz nagy Vilmos vezérezredes. ny. honv. minister.": Vitéz lófő nagybaczoni Nagy Vilmos (1884-1976) katonatiszt, vezérezredes, honvédelmi miniszter. Aki Horthy Miklós szerint: ,,ember maradt az embertelenségben." 1965-ben a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet, a ,,Világ Igaza" címmel tüntette ki.   Üvegezett keretben, benne a dokumentum: hajtott, kis szakadással, 38x30 cm
11701.

Rufpreis:
160 000 HUF
433,60
500,00

1944 Lyka Károly (1869-1965) művészettörténész, kritikus, festőművész, Művészet folyóirat egykori főszerkesztőjének (1902-1918) autográf köszönő levele születésnapi jókívánságokra válaszul, ifj. Bókay János (1892-1961) író, műfordító részére, 1944. I. 6. A szélén két lyukkal.
11702.

Rufpreis:
8 000 HUF

1949 Estoril, Villa Ramuntcho [1949] 15/VIII. Vitéz nagybányai Horthy Miklós (1868-1957) saját kézzel írt levele, aláírásával, Halmai Jenőnek, felső-bajorországi Pollingba (bei Weilheim, Kloster, Ungarlager), borítékkal. "Kedves Halmai! Hálás köszönettel vettem küldeményedet. Nem csodálkozom, hogy most az ottani szervek kísérlik meg hasznot huzni és minket a lehetőségig megkárosítani. A baloldali elemek most mindenütt tulsulyban vannak ki akarják szoritani a tisztességesen gondolkozókat. Ez ma a világ tendenciája. Darnóyt [Darnóy Pál (1912-1987) katonatiszt, hadtörténész] azóta levélben felkértem, hogy a "Hungaria"-ügyben képviseljen; ..." A borítékon lyukakkal, a levélen hajtásnyommal.
11703.

Rufpreis:
100 000 HUF
271,00
312,50
15

cca 1950-1960 Dutka Ákos (1881-1972) költő, író saját kézzel írt, "Novemberi tűnődés" c. versének kézirata, aláírással, 1 beírt oldal, foltos.
11704.

Rufpreis:
10 000 HUF

1956 Forradalmi nemzetőr, átállt katona sapkája, Kossuth címerrel, hozzá magyar nemzeti trikolor karszalag. Sapka kicsit sérült. Karszalag szalagja megerősítve. /  1956 Revolutionary National Guard, converted soldier's cap, with Kossuth coat of arms, Hungarian national tricolor armband. Cap is a little damaged.
11705.

Rufpreis:
50 000 HUF
135,50
156,25

1959 László Gyula (1910-1998) régész, történész, képzőművész autográf feljegyzései, amelyben Szolnay Sándor (1893-1950) festőművész neki küldött összes leveleit közli újra. Szolnay Sándor (1893-1950) festőművész lányának, Juditnak küldve, egy kiállítás előkészítése alkalmából. A levelekben Szolnay említi többe közt említi Csánky Dénes és Aurel Ciupe neveit. Más egyéb érdekes részlettel, László Gyula autográf aláírásával, hajtásnyommal
11706.

Rufpreis:
6 000 HUF

1964 Jurij Alekszejevics Gagarin (1934-1968) szovjet űrhajós autográf sorai alkalmi borítékon, A szövegben Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij (1857-1935) orosz tudós, a rakétatudomány és űrkutatás elméleti megalapozójának híres mondására utal:  "A Föld az emberiség bölcsője, de nem maradhatunk örökké bölcsőben" / 1964 Autograph lines of Yuriy Alekseyevich Gagarin (1934-1968) Soviet astronaut on special cover In the inscription, it refers to the famous saying of the Russian scientist Konstantin Eduardovich Tsiolkovsky (1857-1935), the theoretical founder of rocket science and space research: "The Earth is the cradle of humanity, but we cannot stay in the cradle forever"
11707.

Rufpreis:
80 000 HUF
216,80
250,00

1968 Frank Frigyes (1890 - 1976) - autográf levele Kovács Ferenc fotóművésznek melyben kiállításáról, valamint Petrovics Elekről ír. / letter written by the painter Frigyes Frank
11708.

Rufpreis:
3 000 HUF

1948-1970 Vas Zoltán (1903-1983) író, kommunista politikusnak írt levelek, ismert személyektől, köztük: Ortutay Gyula (1910-1978) néprajzkutató, politikus, az MTA tagja; Alexander Brody (eredetileg Bródy Sándor) (1933-2022) amerikai-magyar üzletember, író; Illés Béla (1895-1974) Kossuth-díjas író, az Irodalmi Újság főszerkesztője; Ron Ledger (1920-2004) brit politikus; Szendrő Ferenc (1911-1994) színházigazgató, rendező; Boldizsár Iván (1912-1988) Kossuth- és József Attila-díjas író, újságíró, politikus; Benedek Pál (1931-1998) izraeli magyar újságíró; Tímár István (1913-1991) jogász, a Szerzői Jogvédő Hivatal főigazgatója; Uszta Gyula (1914-1995) katonatiszt, altábornagy; Polinszky Károly (1922-1998) Kossuth-díjas vegyészmérnök, az MTA tagja, oktatásügyi miniszter (1974-1980); stb. Összesen 36 db levél, nagyrészt 1956 utáni, Vas könyvével kapcsolatos, ill. gratuláló levelek (könyvének megjelenéséhez, ill. 1970-ben kapott állami kitüntetéséhez). Közte egy Gerő Ernő (1898-1980) kommunista politikus, miniszter által neki írt üzenet is 1948-ból. (Mind autográf aláírással ellátott, ill. saját kezűleg írt levelek). Vas Zoltán az '50-es évek elején az MDP legbefolyásosabb tagjai közé tartozott, azonban a következő években fokozatosan elveszítette politikai befolyását. A párton belül Nagy Imre köréhez csatlakozott, és szerepet vállalt az '56-os forradalomban, ami miatt annak bukása után végleg kegyvesztetté vált. 1956 után politikai tisztséget nem viselt, élete hátralevő részében írói munkából élt. 1973-ban Nem a tejes csenget című, tervezett visszaemlékezése kapcsán izgatás miatt eljárást indítottak ellene. A könyv nem jelenhetett meg, és ezután Vas rendszeres hatósági zaklatásoknak volt kitéve. A könyv végül Vas halála és a rendszerváltás után, Betiltott könyvem címen jelent meg.
11709.

Rufpreis:
30 000 HUF
81,30
93,75

1973 Kállai Gyula (1910-1996) miniszterelnök autográf levele Szénási Géza legfőbb ügyésznek küldött személyes hangú levele, kitüntetése alkalmából
11710.

Rufpreis:
4 000 HUF

1977 Sütő András (1927-2006) író kézirata, Káin és Ábel c. műve kéziratának a 99. oldala, Ádám monológja, autográf javításokkal. Üvegezett fakeretben, 29×20 cm
11711.

Rufpreis:
9 000 HUF
24,39
28,13

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
bis 2 000 000 HUF 100 000 HUF
bis 5 000 000 HUF 200 000 HUF
bis 10 000 000 HUF 500 000 HUF
ab 10 000 000 HUF 1 000 000 HUF