Tétel

Kikiáltási ár:

800 000 Ft
2 162,16 EUR, 2 352,94 USD

Leírás:

1941-1946-1950-1951 John Flournoy Montgomery (1878-1954) az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetének emlékalbuma. Rendkívül izgalmas kordokumentum! Rengeteg aláírással, bejegyzéssel, (több száz: kb. 400-500.) Részben dátumozva: 1941. jan. 19. - március 10. Majd felmentése után, feltehetőleg más állomáshelyeken keletkezett bejegyzésekkel is: 1941. május 29., 1946. júl. 22., 1950. jan. 28. -február, 1951. dec. 30. A bejegyzők, aláírók között számos magyar vezető politikus, diplomata, valamint külföldi magyarországi megbízatással rendelkező diplomata, politikus: Vitéz nagybányai Horthy Miklós (1868-1957) kormányzó, Horthy Miklósné Purgly Magdolna (1881-1959), Horthy Jenő (1877-1953); Habsburg Albert főherceg (1897-1955), Habsburg József Ferenc főherceg (1895-1957), Habsburg József főherceg (1872-1962), és felesége Auguszta főhercegné (1875-1964), lányuk Magdolna főhercegnő (1909-2000), Habsburg Otto (1912-2011) főherceg, magyar és cseh királyi herceg, Gabrielle főhercegnő. Angelo Rotta (1872-1965) magyarországi apostoli nuncius (1930-1945). Teleki Pál (1871-941) miniszterelnök, Kánya Kálmán (1869-1945) volt külügyminiszter, Bárczy István (1866-1943) Budapest főpolgármestere, Kállay Miklós (1887-1967) korábbi földművelésügyi miniszter, későbbi földművelésügyi (1942-1943), miniszterelnök (1942-1944), Bárdossy László (1890-1946) külügyminiszer, későbbi miniszterelnök, Reményi-Schneller Lajos (1892-1946) pénzügyminiszer (1938-1945), Ghyczy Jenő (1893-1982) diplomata, külügyminiszter (Kállay Miklós-kormány, 1943-1944), Uray István (1882-?) államtitkár, Horthy kabinetirodájának miniszteri rangú államtitkárának főnöke, Ullein-Reviczky Antal (1894-1955) diplomata, a Külügyminisztérium sajtóosztályának vezetője, báró Villani Lajos (1891-1948) diplomata, Sir Owen St. Clair O'Malley (1887-1974. április 16.) diplomata, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete, Leon Orlowski (1891-1976) lengyel nagykövet, diplomata, író. Széchényi Bertalan (1866-1943), agrárszakember, a Felsőház elnöke. Lázár Andor (1882-1971) politikus, a Darányi-kormány egykori igazságügy-minisztere. Valamint számos főrend, és közéleti személyiség, köztük: Sándor-Metternich Klementina, Festetics (?), Zichy Mária Eugénia (1902-1992), Zichy Pallavicini Édua(rdina), urányi Sigray Antal (1879-1947) politikus, Zichy Guido, Rosty-Forgách Ferenc, Pallavicini György, Zichy János, Bethlen Margit, Pongrácz Jenő, Pongrácz-Almásy Jeanne, Apponyi Klotilde (1867-1942) Apponyi Albert felesége, Eckhardt Tibor (1888-1972) politikus, ifj.Lóczy Lajos (1891-1980) geológus, a Földtani Intézet igazgatója (1932-1948), Kornis Gyula (1885-1958) pap, piarista szerzetes, filozófus, egyetemi tanár, kultúrpolitikus. De szerepel az aláírók között Márai Sándor (1900-1989) író is! Valamint Judith Listowel (1903-2003) magyar származású brit újságíró, író, afrikanista. Részben dátumozással, és a lapok egy részén dátumozás mellett az eseményekkel (pl.: Party at Countess Forgách. February 1st. 1941; Lunch at the Prime Minister February 11th 1941; Lunch at Prof. de Lóczy February 21-1941, Luncheon at Count and Countess Pongrácz. February 22nd - 1941. ...stb.) Aranyozott egészbőr-kötésben, aranyozott lapélekkel, a borítón kopásnyomokkal, kis foltokkal. Rendkívül izgalmas, egyedi, történelmi és kordokumentum, amin keresztül bepillantást nyerhetünk a kor politikai és társadalmi életébe egy amerikai diplomata mindennapjain keresztül. John Flourmoy Montgomery (1878-1954) az Amerikai Egyesült Államok budapesti rendkívüli követe és meghatalmazott minisztere (nagykövete) volt 1933 júniusától 1941 márciusáig. Eredetileg nem volt diplomata, habár igaz, hogy Budapesten kiváló diplomata lett belőle. Diplomáciai karrierjét annak köszönhette, hogy sikeres tejipari üzletemberként bőkezűen támogatta Roosevelt demokrata párti elnök választási kampányát. Számos komoly pozícióban lévő barátot szerzett. (Pl.: Homer Stille Cummings (1870-1956) Roosevelt főügyésze (1933-1939), a demokraták országos bizottságának elnöke, vagy William Gibs McAdoo (1863-1941) Woodrow Wilson veje, és pénzügyminisztere, George Creel (1876-1953) publicista...stb.) Hitt a pártjában, a New Dealben, és Rooseveltben, akinek győzelme után a budapesti nagyköveti pozíciót kapta támogatásáért cserébe. Budapesten rendkívüli gonddal ápolta politikai, társadalmi kapcsolatait. Precízen vezetett protokoll-listával rendelkezett, és naprakész információkkal a magyarországi történésekről. Jó kapcsolatokat épített ki a magyar politikai és diplomáciai körökkel, és a magyar felső osztállyal. Ennek jó példája ez az emlékkönyv. Rendkívül sok főrend, és politikus szerepel benne. A magyarországi kapcsolatait azonban korlátozta, hogy csak angolul beszélt, magyarul nem. Izgalmas kérdés, hogy így Montgomery előtt milyen kép élt Magyarországról. Horthy Miklóssal nagyon jó kapcsolatot épített ki az évek során, akit később az emigrációban mind anyagilag, mind erkölcsileg segített. Kapcsolatai révén sikerült elérni nürnbergi szabadon bocsájtását is. Montgomery és Horthy egymást az 50-es évek elején íródott leveleikben "kedves barátomként" köszöntik. De jó kapcsolatokat ápolt Eckhardt Tibor kisgazda politikussal, akit keresztnevén szólított és fényképét dolgozószobája falán tartotta. A magyar politikai körökkel folytatott bizalmas beszélgetéseit közvetlenül a beszélgetés után lejegyezte, ami érdekes forrása a kornak. A nyíltan náciellenes Montgomery osztozott a budapesti körökkel a kor "szalonzsidózásában", amit ma már ellentmondásosnak érezhetünk a későbbi események tekintetében. A kissé naiv amerikai követ megkedvelte a csillogó Budapestet, ahol jól érezte magát feleségével. Itt tartózkodása alatt mindig kész volt közvetíteni a két ország között. Feleségével, és családjával 1941 márciusában hagyta el Budapestet. Több dolog is közrejátszhatott benne; felesége romló egészségi állapota, vagy egy súlyos diplomáciai hiba (se Imrédyt, se Csákyt nem kedvelte és ennek hangot is adott), amit az egyre fokozódó német nyomás alatt felhasználtak a követ ellen. A budapesti élményeit 1947-ben Hungary: The unwilling satellite, Magyarország, a vonakodó csatlós c. könyvében írta meg, ami nem csak emlékirat, de kiállás is Magyarország mellett./ John Flournoy Montgomery's (1878-1954) Memorandum Book - United States Ambassador to Hungary (1941-1946-1950-1951) This historical artifact up for auction is the memorandum book of John Flournoy Montgomery, who served as the United States Ambassador to Hungary during multiple periods in the early to mid-20th century. This document provides a unique and invaluable insight into the diplomatic interactions and relationships of its time. The memorandum book spans several periods, from 1941 to 1951 (December 30th). Signatures and Annotations: The book contains an extensive collection of entries, boasting approximately 400-500 signatures, annotations, and notes. Prominent Signatories: Among the signatories are numerous distinguished figures, including Hungarian political leaders, diplomats, and foreign diplomats with assignments in Hungary. Notable individuals include: Horthy Miklós (1868-1957), Regent of Hungary Horthy Miklósné Purgly Magdolna (1881-1959) Horthy Jenő (1877-1953) Habsburg family members: Albert főherceg (1897-1955), József Ferenc főherceg (1895-1957), József főherceg (1872-1962), Auguszta főhercegné (1875-1964), Magdolna főhercegnő (1909-2000), Otto főherceg (1912-2011), and Gabrielle főhercegnő. Angelo Rotta (1872-1965), Apostolic Nuncio to Hungary (1930-1945) Teleki Pál (1871-1941), Prime Minister Kánya Kálmán (1869-1945), former Foreign Minister Bárczy István (1866-1943), Mayor of Budapest Kállay Miklós (1887-1967), former Minister of Agriculture and later Prime Minister Bárdossy László (1890-1946), Foreign Minister and later Prime Minister Reményi-Schneller Lajos (1892-1946), Minister of Finance (1938-1945) Ghyczy Jenő (1893-1982), diplomat and Minister of Foreign Affairs (Kállay Miklós government, 1943-1944) Uray István (1882-?), State Secretary Ullein-Reviczky Antal (1894-1955), diplomat and head of the Ministry of Foreign Affairs press department Báro Villani Lajos (1891-1948), diplomat Sir Owen St. Clair O'Malley (1887-1974), diplomat, British Ambassador to Hungary Leon Orlowski (1891-1976), Polish Ambassador, diplomat, and writer Széchényi Bertalan (1866-1943), agricultural expert, President of the Upper House Lázár Andor (1882-1971), politician, former Minister of Justice, member of the Darányi government, and more. Other Notable Figures: The memorandum book also features numerous entries from nobility, public figures, and notable individuals from Hungarian society, such as Sándor-Metternich Klementina, Márai Sándor, Judith Listowel, and more. Detailed Entries: The entries are meticulously dated and provide insights into various events, meetings, and luncheons, including "Lunch at the Prime Minister" and "Part at Countess Forgách." The book is bound in gilded full leather with gilded edges, showing signs of wear and minor stains on the cover. This item represents an exceptional historical document that offers a window into the political, social, and diplomatic life of the era. John Flournoy Montgomery's role as a diplomat, his extensive network, and his candid notations mak

Megosztás:

Tétel fotót készítette : nagy_andras