Tétel

Kikiáltási ár:

3 000 Ft

13

Leírás:

Népi kakasos kerámia tál, falra akasztható, hibátlan, jelzett: Les Gábor d: 25 cm 'Erdélyben, Nagybányán született. Édesapja Les József asztalos -fafaragó, kézműves , grafikus és festő, édesanyja Stoff Irén varrónő volt. Tanára ifj. Bagossy Sándor, mestereinek tekinti idős Bagossy Sándort, Les Pált, Sánta Imrét, Páll Antalt és id. Ilyés Vészti Mihályt. 1989-ben települt Magyarországra, a Heves megyei Bodonyba, családjával. Itt hozta létre fazekas műhelyét, ahol ma is dolgozik fiával, Les Norberttel, a szintén fazekas, népi iparművész. Munkásságára az erdélyi fazekasság formái és motívumai jellemzőek. Tálakon, edényeken alkalmazza a szász kerámiákról ismert festett, írókázott illetve karcolásos technikával díszített motívumokat és színvilágot. A nagybányai szilkék tökéletes alakja, a sötétbarna alapon fehér mintákkal díszítve, műhelyének jellemző tárgytípusa . A barcasági kerámiák fehér alapon kékkel írókázottak, a besztercei, a vámfalusi, a szász tálakat a bizánci és az itáliai motívumokkal és színvilággal, karcolásos technikával készíti. A bokályok külön egységet képeznek alkotásai között, sárga és zöld színezéssel díszíti ezeket. Műhelyében készülnek még főzőedények, korsók, kancsók, csali kancsók, kanták, bögrék. Kis méretű edényei és a figurális gyertyatartók igen népszerűek. Rendszeresen részt vesz hazai pályázatokon, kiállításokon, munkáit számtalan díjjal ismerték el. A Népművészet Mestere díjat 2017-ben kapta meg."

Megosztás:

Tétel fotót készítette : nagy_andras