Thora Goldschmidt: Fransk Lommeparlor, den nodvendigste sprogbagage for en pariserfarer.Kobenhavn, 1926, Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag. Kiadói kissé kopott egészvászon-kötésben,