Történelmi dokumentumok, kéziratok, érdekességek

Tételek száma: 121

1885-1905 "Triangi Elise Poesie" Triangi Elise emlékkönyve. 1885-1905 közötti bejegyzésekkel. Több mint 50 bejegyzéssel, köztük rajzokkal is. Magyar, német és francia nyelven, 35 sztl. lev. Az emlékkönyvet 1885-ben kezdték meg, Nagyszebenben, majd 1887-től kolozsvári írásokat olvashatunk, valamint: Alsó Jára (Alsójára, Iara, Jahren), Egyház Maróth (Egyházmarót/ Kostolné Moravce), Trieszt, Visegrád. Az utolsó bejegyzés 1905-ben lett keltezve. A kezdősorokat (a 2. levélen) egy chromolitográf képen látható leányalak kibontott papírtekercsére gyöngy betűkkel Rudolf König írta (Hermannstadt (Nagyszeben), 1887. 3/28.) Egy színes tusrajzzal is kedveskedik: Hat angyali gyermekalak zenél csellőn, hegedűn, balajkán, fuvolán, citerán; a citerán felirat: "Éljen a magyar!", bal alsó sarkán szignált: König 887. Több ismert név is felbukkan a beírok között: Bánffy Alice, Bánffy Anna, Bánffy Erzsébet, Betegh Sándor, Bethlen Balázs, Bethlen Éva, Bethlen Klára, Bethlen Mária, Bethlen Vilma, Bethlen Zsófika, Kemény Jolán, Wass Albert, Wass Maria, Wass Ráchel, Wesselényi Ilona, Wsselényi Palma, Zeyk Dániel. Az emlékkönyv tulajdonosa minden bizonnyal (gr.) Triangi Elise lehetett (a korabeli kolozsvári lapok többször említik a leírásban az említett családok társasági eseményein. Apja, gr. Triangi Ascensio (a magyar lapokban néhol: "Triangi Antal") dél-tiroli származású császári és királyi százados hadmérnök, illetve császári kamarás volt, nagyapja pedig Káli Nagy Elek reformpolitikus, unitárius főgondnok volt, akinek Alsójárán voltak birtokai.  Korabeli piros, bársony-kötésben, felső tábláján metszett sárgaréz ornamentika piros (számszerint 10) ékkő-berakásokkal, fém zárócsattal. A kötés szétvált, és kijáró lapokkal, de ezeket leszámítva alapvetően jó állapotban. Hangulatos darab, 236 mm. Alexander Brody [Bródy Sándor] könyvtárából.
10738.

1885-1905 "Triangi Elise Poesie" Triangi Elise emlékkönyve. 1885-1905 közötti bejegyzésekkel. Több mint 50 bejegyzéssel, köztük rajzokkal is. Magyar, német és francia nyelven, 35 sztl. lev.
Az emlékkönyvet 1885-ben kezdték meg, Nagyszebenben, majd 1887-től kolozsvári írásokat olvashatunk, valamint: Alsó Jára (Alsójára, Iara, Jahren), Egyház Maróth (Egyházmarót/ Kostolné Moravce), Trieszt, Visegrád. Az utolsó bejegyzés 1905-ben lett keltezve.
A kezdősorokat (a 2. levélen) egy chromolitográf képen látható leányalak kibontott papírtekercsére gyöngy betűkkel Rudolf König írta (Hermannstadt (Nagyszeben), 1887. 3/28.) Egy színes tusrajzzal is kedveskedik: Hat angyali gyermekalak zenél csellőn, hegedűn, balajkán, fuvolán, citerán; a citerán felirat: "Éljen a magyar!", bal alsó sarkán szignált: König 887.
Több ismert név is felbukkan a beírok között: Bánffy Alice, Bánffy Anna, Bánffy Erzsébet, Betegh Sándor, Bethlen Balázs, Bethlen Éva, Bethlen Klára, Bethlen Mária, Bethlen Vilma, Bethlen Zsófika, Kemény Jolán, Wass Albert, Wass Maria, Wass Ráchel, Wesselényi Ilona, Wsselényi Palma, Zeyk Dániel.
Az emlékkönyv tulajdonosa minden bizonnyal (gr.) Triangi Elise lehetett (a korabeli kolozsvári lapok többször említik a leírásban az említett családok társasági eseményein. Apja, gr. Triangi Ascensio (a magyar lapokban néhol: "Triangi Antal") dél-tiroli származású császári és királyi százados hadmérnök, illetve császári kamarás volt, nagyapja pedig Káli Nagy Elek reformpolitikus, unitárius főgondnok volt, akinek Alsójárán voltak birtokai.
Korabeli piros, bársony-kötésben, felső tábláján metszett sárgaréz ornamentika piros (számszerint 10) ékkő-berakásokkal, fém zárócsattal. A kötés szétvált, és kijáró lapokkal, de ezeket leszámítva alapvetően jó állapotban.
Hangulatos darab, 236 mm. Alexander Brody [Bródy Sándor] könyvtárából.

Kikiáltási ár:
10 000 Ft

1887 Kamermayer Károly (1829-1897) Budapest főváros polgármestere autográf sorai, aláírása nélkül, saját névjegykártyáján.
10739.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

cca 1890-1920? Marczali Henrik (1856-1940) történész tanulmányának, kéziratának részlete, aláírás nélkül, 4 beírt oldal, 4 sztl. lev.
10740.

Kikiáltási ár:
10 000 Ft

cca 1891 "N[a]g[y]s[ágos] Spett Vincze ur építékezése". A Múzeum körút 37. sz. alatti ház tervei, Aigner Sándor (1854-1912) építész munkái.  Az "Építő Ipar" 1891. február 25. sz. közli a hírt, miszerint: " A középítési hetes albizottmány 11. évi február 23-án Hofhauser Lajos főv. biz. tag elnöklete alatt tartott ülésében a következő magánépítési engedélyügyeket tárgyalta, melyek közül a tanács az építési engedély kiadása előtt a főv. Közmunkák Tanácsához átteszi: 5,767. Spett Vince, a IV. k. Múzeum-körút 37. sz. telken építendő háromemeletes bérházának terveit."  Spett Vince (1842-1906) a kor neves magánjogásza, jómódú budapesti ügyvéd, többek között a dúsgazdag Wenckheim család ügyvédje, nagybirtokos (Felsőpetényben 1549 holdas birtok), Nógrád megye törvényhatóságának tagja. Spett Vince lánya, Spett Mária Aranka Gizella (1884-1910) Fellner Frigyes (1871-1945) közgazdász, statisztikus későbbi felesége.  5 db terv vászonra kasírozva, Aigner Sándor aláírásával, valamint 1 terv papíron, kopott, kissé sérült aranyozott tokban, a papír terv szakadt, sérült, 81x57 cm és 66x81 cm közötti méretben, és 18x52 cm.
10741.

cca 1891 "N[a]g[y]s[ágos] Spett Vincze ur építékezése". A Múzeum körút 37. sz. alatti ház tervei, Aigner Sándor (1854-1912) építész munkái.

Az "Építő Ipar" 1891. február 25. sz. közli a hírt, miszerint:
" A középítési hetes albizottmány 11. évi február 23-án Hofhauser Lajos főv. biz. tag elnöklete alatt tartott ülésében a következő magánépítési engedélyügyeket tárgyalta, melyek közül a tanács az építési engedély kiadása előtt a főv. Közmunkák Tanácsához átteszi: 5,767. Spett Vince, a IV. k. Múzeum-körút 37. sz. telken építendő háromemeletes bérházának terveit."

Spett Vince (1842-1906) a kor neves magánjogásza, jómódú budapesti ügyvéd, többek között a dúsgazdag Wenckheim család ügyvédje, nagybirtokos (Felsőpetényben 1549 holdas birtok), Nógrád megye törvényhatóságának tagja. Spett Vince lánya, Spett Mária Aranka Gizella (1884-1910) Fellner Frigyes (1871-1945) közgazdász, statisztikus későbbi felesége.

5 db terv vászonra kasírozva, Aigner Sándor aláírásával, valamint 1 terv papíron, kopott, kissé sérült aranyozott tokban, a papír terv szakadt, sérült, 81x57 cm és 66x81 cm közötti méretben, és 18x52 cm.

Kikiáltási ár:
30 000 Ft
81,30
93,75
28

1895-1901 Meress István 1848/49-ki honvéd, volt cs. és kir. százados, képviselőházi nyugalmazott elnöki tanácsos, valamint felesége, özv. Meress Istvánné szül. Kugler Mária halotti értesítője. Hajtva, kisebb lapszéli sérülésekkel, saroktöréssel, 24x30 cm
10742.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft

1899 Deák-Ébner Lajosnak (1850 - 1934) írt képeslap
10743.

Kikiáltási ár:
3 000 Ft

XIX. sz. vége/XX. sz. eleje? Nagyapponyi gróf Apponyi Albert (1846-1933) autográf sorai névjegykártyáján.
10744.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
13

1900 Arad, Martiny Gyula az osztrák-magyar bank aradi fiókintézetének főnöke által megírt névjegykártya, aláírásával
10745.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft

cca 1900 Endrődi Sándor költő "Labancország" című versének saját kézzel írt és aláírt kézirata
10746.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
41

1901 Edvi Illés Aladár festő által Oldal István nagybecskereki fotósnak küldött képeslap
10747.

Kikiáltási ár:
10 000 Ft

1902 Duna-pataj (Dunapataj) vég- és mozdonyállomás tervrajza, Kunszentmiklós-Dunapataj helyi érdekű vasút, 1:1000, sokszorosított, kézzel színezett, borítón korabeli bélyegzésekkel és aláírásokkal, tervrajzon korabeli kézzel írt feljegyzéssel. Hajtás mentén apró lapszéli szakadásokkal, máskülönben jó állapotban, 34x62,5 cm
10748.

Kikiáltási ár:
18 000 Ft
48,78
56,25

cca 1902 Várkonyi és bősi gróf Amade-Üchtritz és báró Bánhidy család egyesített címer terve, tempera, papír, Amade család kissé sérült viaszpecsétjével hitelesítve és "in ordine" (rendben) kézzel írt felirattal, lapon apró foltokkal, üvegezett fakeretben, 33x26 cm
10749.

Kikiáltási ár:
16 000 Ft
43,36
50,00
14

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
2.000.000 Ft-ig 100.000 Ft
5.000.000 Ft-ig 200.000 Ft
10.000.000 Ft-ig 500.000 Ft
10.000.000 Ft felett 1.000.000 Ft