1926 Tata, Tata-Tóváros; Tata vára a XVI. században. Streibing-Nitsmann-féle fametszet ismeretlen "Jaurinense"-ből. Dr. Dornyay Béla "Honismertető" című képeslevelezőlap sorozata 2. sz. A képeslap feladója maga a kiadó, Dr Dornyay Béla (1887-1965) muzeológus, címzettje Rédey Miklós (1886-1931) államrendőrségi fő- és székvárosi kerületi kapitányhelyettes + "SOMOSKŐÚJFALU - BUDAPEST 22 B" vasúti mozgóposta bélyegző (szakadás / tear)
A képeslap többszörösen is kultúrtörténeti kuriózum. Dornyay Béla muzeológus, tanár nevéhez fűződik a Honismertető néven indított képeslap sorozat, amely a hazai turisztikai célú propaganda egyik első termékének tekinthető. A sorozat Magyarország egy-egy turisztikai nevezetességét mutatta be, főként Salgótarjánra és környékére, valamint a Dunántúlra - Dornyay szülőföldjére - fókuszálva.
A lapot maga Dr Dornyay Béla küldte barátjának, Rédey Miklós Budapest rendőrfőkapitány-helyettesének, utóbbi 1926-os nyugdíjazása alkalmából.
//
The postcard is a cultural historical curiosity in many ways. The postcard series called Honismertető (Homeland Guide) is linked to the name of museologist and teacher Béla Dornyay, and can be considered one of the first products of Hungarian tourism propaganda. The series presented a tourist attraction in Hungary, focusing mainly on Salgótarján and its surroundings, as well as Transdanubia - Dornyay's homeland.