Tétel

Kikiáltási ár:

650 000 Ft

16

Leírás:

Lakner László (1936-): Celan, 1986. Olaj, papír. Jelzett és datált: Lakner 986. Üvegezett fa keretben. 31x47,5 cm. Lakner László, a magyar, német és egyetemes kortárs képzőművészet kimagasló alakjának életművében a kultúrtörténeti, irodalmi, filozófiai, művészettörténeti motívumok, témák, referenciák kiemelkedő helyet foglalnak el. A művész budapesti életszakaszában született néhány ilyen témájú mű (pl. "My George Lukács Book", 1970, "Egy Dürer-rajz utcakővel való kiegészítése", 1971), majd az 1974-ben Nyugat-Berlinbe történt költözése után vált meghatározóvá a munkásságában: Paul Cézanne, Marcel Duchamp, Heinrich Heine, Kurt Schwitters, vagy akár a legrégebbi magyar írásos emlék, a halotti beszéd váltak referenciákká. Mégis, a legfontosabb szerepet Paul Celan lírája töltötte be. Az első a költő versei által ihletett alkotása az 1971-ben, még Magyarországon született "Idézetmű (Celan)", amelyben a poéta Todesfuge (Halálfuga) c. drámai költeményéből a "Schwarze Milch der Frühe" részletet, a vers első soraiból vett idézetet emelte ki. Az 1980-as, de részben még az 1990-es években és az új évezred elején is a poéta versei inspirálták további alkotásokra. Az 1980-as években több hatalmas, a főművei közé sorolandó vásznon szerepelt az emblematikus két szó: "Schwarze Milch". Az évtized közepén is több alkotása született ezzel a Celan idézettel, így pl. a Makói Grafikai Művésztelepen, 1986-ban készült ofszet nyomatain. Ugyanebben az évben festette az árverésünkön szereplő munkáját, amely expresszivitásával, a Celani sorokkal mélyen beágyazódik a képzőművész munkásságába, de élénk színeivel, a fekete mellett a kékek, pirosak, és sárgák által alkotott gazdag koloritjával egyben kitűnik Lakner László életművéből. / oil on paper, signed, framed

Megosztás:

Facebook Twitter

Tétel fotót készítette : pelikán_kristóf

  • Hétfő-Szerda: 10-17

© 2011-2021 Darabanth Bélyegkereskedelmi és Numizmatikai Kft.