Tétel

Kikiáltási ár:

360 000 Ft

30

Leírás:

Nagy Oszkár (1893-1965): Napsütéses felsőbányai utcarészlet, 1935. Olaj, vászon. Jelzett és datált: Nagy Oszkár 935. Hátoldalán autográf felirattal: "Napsütéses felsőbányai utcarészlet, Nagy Oszkár, 935." Nagy Oszkár a harmincas években folytatta az azt megelőző évtizedben megkezdett útját, továbbra is kedvelt motívumai közé tartozott a nagybányai és felsőbányai házcsoportok, utcarészletek megfestése az akkor már kialakult, a nagybányai neós festők művészetéből merítő és azt követő, de mégis egyedi és összetéveszthetetlen stílusában. Az árverésünkön szereplő festménye az alacsonyan álló nap, a lomb nélküli fák alapján téli évszakban vagy kora tavasszal készülhetett. Képén a rá jellemző módon felfokozza a felvillanó sárgákat, narancssárgákat, fehéreket, amelyek kontrasztot alkotnak a házak sötét tetőivel, a fák hosszú árnyékaival. Ahogy egy korabeli kritikus, Rozsos Etel sommásan összefoglalta Nagy Oszkár művészetének esszenciáját, az 1940-ben rendezett kolozsvári kiállítása alkalmából a Keleti Újságban: "A legnagyobb mélység a legragyogóbb verőfénnyel váltakozik képein, önálló életet élve, egymással viaskodva, vagy megenyhülve, eggyé válva (...)". Fa keretben. 60x73 cm / Oszkár Nagy (1893-1965): Sunny street in Baia Sprie. Oil on canvas. Signed and dated: Nagy Oszkár 935. With autograph writing on the reverse. "Napsütéses felsőbányai utcarészlet, Nagy Oszkár, 935". Framed. 60x73 cm

Megosztás:

Tétel fotót készítette : scanner