Tétel

Catalogue number:

15215.
310. Closed Online auction
Books: History

120 000 HUF
324,32 EUR, 352,94 USD

Description:

Domenico Mellini (cca 1540-1620): Vita del famosissmoe e chiarissimo Capitano Filippo Scolari, gentil' humo Fiorentino, chiamato Pippo Spano, Conte di Temesvuar etc. Firenze, 1606, Sermartelli, 96 p. Filippo Scolari (cca 1368 - 1426) (Filippo Buondelmonti degli Scolari, Pippo Spano) vagy Ozorai Pipó. Zsigmond (1368-1437) magyar és cseh király, német-római császár bizalmasa, tanácsadója, kiemelkedő képességű hadvezére, országbáró. Nevéhez fűződik a déli végvárrendszer kiépítése. Része volt a kor katonai és pénzügyi reformjainak végrehajtásában is. A Sárkány-rend alapító tagja. Hunyadi János alatta kezdte katonai pályafutását. A firenzei Scolari család sarja. Egy firenzei bankház kereskedősegédjeként került Magyarországra, ahol nagy karriert futott be. Az élénk érdeklődés miatt már a XV. században elkészült az életrajza, Jacopo di Poggio készítésében, aki meglepő tájékozottságot mutat a magyarországi viszonyokról. Ez alapján írja meg 1570-ben Mellini a maga verzióját, amelyet újra kiadnak 1606-ban. Az első kiadáshoz képest 72 oldaltól kiegészült M. Rinaldo delli Albizi Giornale & Diaro című kéziratából vett kivonatokkal, amelyhez Mellini, mint a Mediciek udvari embere hozzá férhetett. Albizi követként járt Zsigmond udvarában, és ennek az utazásnak a beszámolóját kivonatolja Mellini. Korabeli papírkötésben, fametszetes, díszes címlappal, olasz nyelven, kissé kopottas borítóval, kissé sérült gerinccel, kissé foltos lapokkal, az kötéstáblák belsején tollas-ceruzás írással, a címlapon szárazpecséttel, de egyébként jó állapotban. Érdekes forrása Filipo Scolari életének és korának. Ritkaság. / Domenico Mellini (cca 1540-1620): Vita del famosissmoe e chiarissimo Capitano Filippo Scolari, gentil' humo Fiorentino, chiamato Pippo Spano, Conte di Temesvuar etc. Firenze, 1606, Sermartelli, 96 p. The life and deeds of Filippo Scolari (cca 1368-1426). He was a Florence-born captain, general, strategist, magnate and confidant of Sigismund(1368-1437), king of Hungary and Bohemia, emperor of the Holy-Roman Empire. Contemorary paperbinding, with woodcut-engraving front page, in Italian language, with some minor fault, the cut is slightly damaged, the cover is slightly worn, with writings on the inside of the covers, with dry seal on the front page, but in good coniditon. Rare!

Share:

Photo of the item taken by : tánczos_gábor