Tétel

100 000 HUF
270,27 EUR, 294,12 USD

Description:

Zsolnay díszváza, Gres alapon kétszínű bordó és kék, kristálymázzal, jelzett: domború körbélyegző, Formaszám: 6740, szélén apró mázlepattanással, talpperemén apró lepattanás, Zsolnay, Pécs, 1903 körül. 12x12x7cm A kristálymáz, lényegében egyszínű alapon, véletlenszerűen létrejövő kristályosodás a mázban. A kristálymáz színtestek előállítása során alumínium-oxidot kevernek össze színező oxidokkal, kvarccal, kaolinnal. 1885-ben a Sevres-i Nemzeti Porcelángyárban, a S?vres-i Nemzeti Porcelángyárban Párizsban fejlesztettek ki először a kristályos mázakat. A Sevres két kémikusa, Charles Lauth és George Dutailly felismerte, hogy a cink-szilikát túltengésével készült mázakkal lehet kristályok alakulnak ki. Ők riasztották a vegyészeket a többi vegyésznek ezekkel a szennyeződésekkel kapcsolatban. porcelángyárakban, és figyelmeztettek másokat, hogyan kerüljék el ezt a "problémát". Talán kíváncsivá tették őket, a nagy kerámiagyártók közül sokan elkezdték gyártani ezeket a mázakat. De nem gyártották 1897-ig, amikor a Sevres is elkezdett kristályos mázakat gyártani. A 20. századfordulót követően a legtöbb porcelángyártó gyárat pénzügyi problémákkal küzdött a kristályos mázakkal. Az egyedi gyártás költségei, kristálymázas darabok viszonylag magasak voltak. A világháború kitörésével a legtöbb vállalat felhagyott az ilyen féle mázak gyártásával.

Share:

Photo of the item taken by : karap_norbert