Tétel

Catalogue number:

11070.
38. Closed major auction
Art, antiquities

28 000 HUF

9

Description:

Thangka (jelentése "festett tekercs"), XX. század első fele, gouache, nemezelt selyem, feltehetően Kinában készült. Sérülésekkel, kopásokkal, gyűrődésekkel, feltekert állapotban, 89x65cm. A festmény központi részében "Meilong-ban" Thousand-Armed Avalokiteshvara - Sahasrabhujasahasranetra (Ezer-fegyveres vagy karú, bódhiszattva) látható. Ő az egyik legszélesebb körben tisztelt bodhiszattva a főáramú mahájána buddhizmusban. Csenrezig (tibeti), Kuan-Yin / Guanyin (kínai), Lokeshvara (szanszkrit) és Kannon (japán) néven is ismert. A buddhista irodalomban Avalokiteshvara összesen 33 különböző megnyilvánulását írják le, beleértve a női megnyilvánulásokat is, mindegyiket a különböző lények elméjének megfelelően. Szanszkrit nyelven Avalokiteshvara-t Padmapani ("A lótusz tartója") vagy Lokeshvara ("A világ ura") néven is említik. Tibeti nyelven Avalokiteshvara Jainraisig/Chenrezig néven ismert, és azt mondják, hogy a Dalai Lámában, a Karmapában és más magas lámákban testesül meg. Avalokiteshvara felett az ő emanációi, a Zöld Tara (jobbra) és a Fehér Tara (balra). Lent Mahakala (balra) a Vajrayana, a kínai ezoterikus és a tibeti buddhizmusban (lásd Citipati), valamint a Chan és a Shingon hagyományokban dharmapala néven ismert védőistenségként is megjelenik, Zambala (kozépen) (Sárga Dzambala, Sárga Kubera): Sárga Zambala a bőség és a jómód istensége. Hatásai: jószerencse, erkölcsi tisztaság, hosszú élet. Főbb atribútuma a patkány. Manjushri (balta) nevének jelentése ,,nemes ragyogás".

Share:

Photo of the item taken by : nagy_andras