Tétel

40 000 HUF

29

Description:

Csáki-Maronyák József (1910-2002): Kéknefelejts (Erdélyi falu székelykapuval), 1940-es évek eleje. Olaj, vászon. Jelezve jobbra lent. Autográf ajánlási sorokkal balra lent. 70×90 cm. Csáki-Maronyák József székelyföldi ösztöndíjasként elsősorban Csíkban és a Gyimesekben, illetve a Békás-szoros és a Gyilkos-tó környékén festett. A művész így emlékezett vissza erre az időszakra és helyszínekre: "(...) Akkor leszálltam Csíkszeredában, és kiválasztopttam egy falut magamnak, Csíkszentgyörgyöt először, aztán Csíkmenaságot. Majd onnan fölkeveredtem a Kárpátok gerincére a csángók közé. (...) Főleg Csík megyében barangoltam, de oda utazott az ember, ahová akart, úgy élt, ahogyan akart. Emellett Háromszékbe és Udvarhelyre is eljártam, aztán 1943-ban, a második évben főleg a Gyilkos-tó környékén, a Békás-szorosnál dolgoztam (...) Egy kirándulás kapcsán rátaláltam Nagy Imrére. (...) Aztán meglátogattam Zsögödön is, a saját portáján (...)" Közli: Murádin Jenő: Székelyföldi ösztöndíjasok 1941-1943. Csíkszereda, 2012, Csíkszereda Kiadóhivatal, 41. o.. / József Csáki-Maronyák (1910-2002): Transylvanian village, early 1940s. Oil on canvas. Signed lower right. With dedication lines on the lower left. 70x90 cm

Share:

Photo of the item taken by : pelikán_kristóf