Tétel

30 000 HUF

Description:

Iván Szilárd (1912-1988): Nagybányai építkezés (új festőiskola alapjai?), 1942. Kréta, akvarell, papír, jelzett és datált (Iván Szilárd 1942). Iván Szilárd a Képzőművészeti Főiskolán tanult, ahol Réti István volt a mestere. 1940-44 között Nagybányán dolgozott, ahol aktívan szerepet vállalt a kolónia életében, többe közt mint a Nagybányai Festők Társaságának alelnöke és mellette továbbra is tartotta volt tanárával a kapcsolatot. Egy 1942 július 18-án kelt levelében a következőket írja Rétinek. "(...) Most sok akvarellt csinálok. Mindent színben. Azelőtt mindig csak rajzoltam, most látom, milyen szegényes a színekhez képest pusztán csak a fekete. A színek adják az élet teljességét (...)" Iván Szilárd feltehetően néhány hónappal a levél írása után, ősszel vagy decemberben festette az árverésünkön szereplő művet, a háttérben álló csupasz fák erre utalnak. 1942 év végén építési munkálatok folytak Nagybányán, erről is beszámol Iván Szilárd Rétinek 1942 dec. 11. postabélyegzővel ellátott levelében: "(...) Krizsán műtermét átalakítják. Már nagyban folyik az építkezés (...) Az új festőtelepnek is kijelölték próbából a helyét Az épület leendő körvonalait vizsgálták azért, hogy nem fogja-e eltakarni a Kereszthegyet (...)" Ez alapján az árverésünkön szereplő mű akár az új festőiskola építésének kezdeti fázisát is ábrázolhatja. Üvegezett fa keretben, 23,5×45,5 cm / Iván Szilárd (1912-1988): Construction in Baia Mare (building of the new painter's school?), 1942. Chalk and watercolour on paper, signed and dated (Iván Szilárd 1942). Framed with glass, 23,5×45,5 cm.

Share:

Photo of the item taken by : kozár_edit