Historical documents, manuscripts

Number of items: 100

1907 Jászai Mari (1850-1926) színésznő autográf levele Gerő Ödön (1863-1939) művészeti újságíró, szerkesztőnek Szovátáról. A levélben egy mellékelt kéziratról beszél, melyről az író véleményét kéri. Nem volnék asszony, koca író - valamiben legalább fiatal és kezdő - ha nem volnék kíváncsi már most a véleményére? feltehetőleg A tükröm c. 1908-ban megjelent könyve kéziratáról van szó. Nem tudom milyen - csak azt tudom,hogy egyetlen szava vagy gondolata sem lopott. Két beírt oldalon
11384.

1907 Jászai Mari (1850-1926) színésznő autográf levele Gerő Ödön (1863-1939) művészeti újságíró, szerkesztőnek Szovátáról. A levélben egy mellékelt kéziratról beszél, melyről az író véleményét kéri. "Nem volnék asszony, koca író - valamiben legalább fiatal és kezdő - ha nem volnék kíváncsi már most a véleményére?" feltehetőleg A tükröm c. 1908-ban megjelent könyve kéziratáról van szó. "Nem tudom milyen - csak azt tudom,hogy egyetlen szava vagy gondolata sem lopott." Két beírt oldalon

30 000 HUF
81,08
88,24
14
1909 november 11-én a függetlenségi párt kettészakadása alkalmával az anyapártban bent maradt Justh Gyula elnöksége alatt álló, valamint az ehhez csatlakozott balpárt Szappanos István elnöksége alatti a nemzeti bank külön vámterület, általános titkos községenkénti választójog álláspontjára helyezkedett igazi függetlenségi képviselők, főispánok arczképgyűjteménye. Nagyméretű tabló fotó, a fent említetteken kívül alelnökként többek közt alelnökként gróf Batthyány Tivadar (1859-1931), Kisfaludi Madarász József (1814-1915), gróf Batthyány Pál (1860-1934), Balla Aladár (1867-1935), valamint Hock János (1859-1936), Farkasházy Zsigmond (1874-1928), gróf Teleki Árvéd (1865-1942) és sokan mások portréival, összesen több mint 100 arcképpel. Lap alján további apró betűs kézzel írt szöveggel : Ez a kép a közvélemény megnyilatkozása (...) Ez a kép az Országos Függentlenségi és 48as Kossuth Lajos Párt körbe függesztenő ki, ha bármely ok miatt a körből elhelyeztetnék vagy ha a párt megszűnik, mert meg fog szűnni akkor midőn az Ország elérte a teljes függetlenségét, akkor e kép Justh Gyula, esetleg örököse birtokát képezze. 1911. márczius hó 20-ikán, Mészáros Károly. Üvegezett fa keretben. Sérült. 37,5x58 cm
11385.

1909 november 11-én a függetlenségi párt kettészakadása alkalmával az anyapártban bent maradt Justh Gyula elnöksége alatt álló, valamint az ehhez csatlakozott balpárt Szappanos István elnöksége alatti a nemzeti bank külön vámterület, általános titkos községenkénti választójog álláspontjára helyezkedett igazi függetlenségi képviselők, főispánok arczképgyűjteménye. Nagyméretű tabló fotó, a fent említetteken kívül alelnökként többek közt alelnökként gróf Batthyány Tivadar (1859-1931), Kisfaludi Madarász József (1814-1915), gróf Batthyány Pál (1860-1934), Balla Aladár (1867-1935), valamint Hock János (1859-1936), Farkasházy Zsigmond (1874-1928), gróf Teleki Árvéd (1865-1942) és sokan mások portréival, összesen több mint 100 arcképpel. Lap alján további apró betűs kézzel írt szöveggel : "Ez a kép a közvélemény megnyilatkozása (...) Ez a kép az Országos Függentlenségi és 48as Kossuth Lajos Párt körbe függesztenő ki, ha bármely ok miatt a körből elhelyeztetnék vagy ha a párt megszűnik, mert meg fog szűnni akkor midőn az Ország elérte a teljes függetlenségét, akkor e kép Justh Gyula, esetleg örököse birtokát képezze. 1911. márczius hó 20-ikán, Mészáros Károly". Üvegezett fa keretben. Sérült. 37,5x58 cm

15 000 HUF
40,54
44,12
15
1909 Wilhelm Friedrich Ostwald (1853-1932) Nobel díjas német kémikus, a fizikai kémia úttörője autográf levele és kézirata. A levelezőlapra írt levélben egy osztrák tudóst kér arra, hogy segítsen a mellékelt, az oktatásról szóló, 10 oldalas kéziratát egy magyar újságban megjelentetni. / Autograph letter and article of  Wilhelm Friedrich Ostwald (1853-1932) Nobel-prize chemist. In the letter he requests the addresse, an Austrian scholar to put his article about education in a Hungarian magazine. 10+ 1 pages.
11386.

20 000 HUF
54,05
58,82
cca 1910 Ágai Adolf ( Rosenzweig Adolf 1836-1916) autográf sorai névjegykártyáján Gerő Ödön (1863-1939) a Pesti Hírlap szerkesztőjének, melyben jelzi, hogy szerda estére egy régi próféta estéjére lévén hivatalos (Széder estéje, Messiás úrral a színfalak mögött) az új próféta reb Ibsen estéjén felesége nem tud részt venni + egy boríték
11387.

cca 1910 Ágai Adolf ( Rosenzweig Adolf 1836-1916) autográf sorai névjegykártyáján Gerő Ödön (1863-1939) a Pesti Hírlap szerkesztőjének, melyben jelzi, hogy "szerda estére egy régi próféta estéjére lévén hivatalos (Széder estéje, Messiás úrral a színfalak mögött) az új próféta reb Ibsen estéjén" felesége nem tud részt venni + egy boríték

12 000 HUF
32,43
35,29
cca 1910 Balázs Béla (1884- 1949) költő, író, filmesztéta, filmrendező, filmfőiskolai tanár autográf levele Gerő Ödön (1863-1939) újságíró, műkritikusnak, melyben meghívja előadása főpróbájára és hivatkozik egy a Művészházban való találozásra.
11388.

15 000 HUF
40,54
44,12
13
1911 Georg Biermann (1880-1949) német művészettörténész, lap- és könyvkiadó autográf levele Gerő Ödön műkritikusnak fejléces papíron, amelyben említést tesz arről, hogy Nemes (feltehetően Nemes Marcell műgyűjtő) és Szinyei (Merse Pál) megjelenési lehetőséget kapnak a Lipcsében megjelenő Illustrierte Zeitungban, Nemesnek külön is írni fog és említést tesz Hatvanyról is (Hatvany Lajos vagy Ferenc). Levelét Grüssen Sie alle Japaner! üdvözlettel zárja, azaz a Japán Kávéház asztaltársaságának küldi üdvözlő sorait. Biermann többek közt a Cicerone és a Monatshefte für Kunstwissenschaft kultúrális-művészeti lapokat adta ki. 1911-ben jelent meg a Klinkhardt&Biermann kiadónál Lázár Béla Szinyei Merse Páról írt könyve német nyelven./ Autograph letter of Gerorg BIermann, Leipzig, German art historian and editor of the magazines Cicerone and Monatshefte für Kunstwissenschaft to Edmund Gerö, Hungarian journalist, critic.
11389.

1911 Georg Biermann (1880-1949) német művészettörténész, lap- és könyvkiadó autográf levele Gerő Ödön műkritikusnak fejléces papíron, amelyben említést tesz arről, hogy Nemes (feltehetően Nemes Marcell műgyűjtő) és Szinyei (Merse Pál) megjelenési lehetőséget kapnak a Lipcsében megjelenő Illustrierte Zeitungban, Nemesnek külön is írni fog és említést tesz Hatvanyról is (Hatvany Lajos vagy Ferenc). Levelét "Grüssen Sie alle Japaner!" üdvözlettel zárja, azaz a Japán Kávéház asztaltársaságának küldi üdvözlő sorait. Biermann többek közt a Cicerone és a Monatshefte für Kunstwissenschaft kultúrális-művészeti lapokat adta ki. 1911-ben jelent meg a Klinkhardt&Biermann kiadónál Lázár Béla Szinyei Merse Páról írt könyve német nyelven./ Autograph letter of Gerorg BIermann, Leipzig, German art historian and editor of the magazines Cicerone and Monatshefte für Kunstwissenschaft to Edmund Gerö, Hungarian journalist, critic.

10 000 HUF
27,03
29,41
1911 Prohászka Ottokár (1858-1927) római katolikus pap, író, autográf levele, melyben elfoglaltságára hivatkozva elutasít egy felkérést Gerő Ödön (1863-1939) esztétának küldve.
11390.

14 000 HUF
37,84
41,18
1912 A szekszárdi Világ Mozgóképszínház (ma: Német Színház) átalakítási tervrajza, nyomat, szakadt, kis hiánnyal, 46x65 cm
11391.

1912 A szekszárdi "Világ Mozgóképszínház" (ma: Német Színház) átalakítási tervrajza, nyomat, szakadt, kis hiánnyal, 46x65 cm

15 000 HUF
40,54
44,12
1913 Jászi Oszkár (1875-1957.) társadalomtudós, szabadkőműves, politikus, később a Magyar Nemzeti Tanács tagja, a Károlyi-kormány minisztere saját kézzel írt levele Kedves és tisztelt barátom! megszólítással, melyben értesíti Lesznai Annával kötött házasságáról. Remélem és kívánom, hogy életem ez a fordulata, a közös domesztikált sors még szorosabbra fűzze a jövőben barátságunkat
11392.

1913 Jászi Oszkár (1875-1957.) társadalomtudós, szabadkőműves, politikus, később a Magyar Nemzeti Tanács tagja, a Károlyi-kormány minisztere saját kézzel írt levele "Kedves és tisztelt barátom!" megszólítással, melyben értesíti Lesznai Annával kötött házasságáról. "Remélem és kívánom, hogy életem ez a fordulata, a közös domesztikált sors még szorosabbra fűzze a jövőben barátságunkat"

80 000 HUF
216,22
235,29
Ady Endre (1877-1919) Én jó Hiszekegyem című versének autográf kézirata, két lap. A vers a Nyugat 1914.évi 16-17. számában jelent meg először, majd az Utolsó Hajók c kötetben került publikálásra. A vers Boncza Berta, Csinszka (1894-1934) által feliratozott papírral borítva, a felirat tanúsága szerint karácsonyi ajándék volt Gerő Zsófiának (1895-1966), a kor ismert irodalom és művészeti kritikusának, Gerő Ödön (1863-1939) lányának 1927 Karácsonyán.  Adyt és Gerőt szoros szálak fűzték össze az irodalmi életben. Emellett mindketten szabadkőművesek voltak.és Ady ajánlkozott Gerő Világosság c, haladó, szabadkőműves hátterű folyóiratának munkatársa lenni, azonban a Nyugathoz kötő szerződése ezt nem engedte, és Gerő sem ajánlott neki állandó státuszt.
11393.

1 600 000 HUF
4 324,32
4 705,88
cca 1914 Zománc vöröskeresztes egészségügyi jelvény, szélén kis lepattanással, d: 6 cm
11394.

6 000 HUF
1914 március, Kernstok Károly (1873-1940), Vaszary János (1867-1939), Kosztolányi-Kann Gyula (1868-1946), Rippl-Rónai József (1861-1927) festőművészek és Vedres Márk (1870-1961) szobrász autográf aláírásaival ellátott képeslapja Bécsből Gerő Ödön (1863-1939) újságíró, műkritikusnak küldve. 1914 márciusában modern magyar képzőművészeti kiállítás nyílt a Monarchia fővárosában, a budapesti Művészház a bécsi Künstlerhausban állíthatott ki. A tárlaton résztvevő művészek közül Rippl-Rónai, aki többek közt Kossuth imádó Rippli bácsi alkotásával szerepelt a kiállításon, az állami nagy aranyérmet, Vedres Márk az állami kis aranyérmet nyerte el. Vaszary többek közt kapitális főművével, az Álarcosbál c. festményével szerepelt a tárlaton. Kernstok mellett a Nyolcak további tagjai is részt vettek a kiállításon: Czigány Dezső, Márffy Ödön és Orbán Dezső. Külön rövid üdvözlő sorokkal Kernstok, Kosztolányi-Kann és Rippl-Rónai részéről valamint Vaszaryné aláírásával.
11395.

1914 március, Kernstok Károly (1873-1940), Vaszary János (1867-1939), Kosztolányi-Kann Gyula (1868-1946), Rippl-Rónai József (1861-1927) festőművészek és Vedres Márk (1870-1961) szobrász autográf aláírásaival ellátott képeslapja Bécsből Gerő Ödön (1863-1939) újságíró, műkritikusnak küldve. 1914 márciusában modern magyar képzőművészeti kiállítás nyílt a Monarchia fővárosában, a budapesti Művészház a bécsi Künstlerhausban állíthatott ki. A tárlaton résztvevő művészek közül Rippl-Rónai, aki többek közt "Kossuth imádó Rippli bácsi" alkotásával szerepelt a kiállításon, az állami nagy aranyérmet, Vedres Márk az állami kis aranyérmet nyerte el. Vaszary többek közt kapitális főművével, az "Álarcosbál" c. festményével szerepelt a tárlaton. Kernstok mellett a Nyolcak további tagjai is részt vettek a kiállításon: Czigány Dezső, Márffy Ödön és Orbán Dezső. Külön rövid üdvözlő sorokkal Kernstok, Kosztolányi-Kann és Rippl-Rónai részéről valamint Vaszaryné aláírásával.

80 000 HUF
216,22
235,29

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF